2023 yılında 650 bin ton rekolte ile dünya ikinciliğini hedefleyen Türk zeytinyağı sektörü, son yıllarda yıldızı parlayan Çin pazarına ihracatını artırmak için kolları sıvadı

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), 4-6 Haziran tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guanghzou şehrinde gerçekleştirilecek olan China International (Guanghzou) Edible Oil Olive Oil Exhibition 2015 Fuarı’nda Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak. Çin’de 200 milyonu aşkın zengin ve sağlıklı ürünler tüketme alışkanlığı kazanan bir nüfus olduğunu belirten Komite Başkanı M. Kadri Gündeş, zeytinyağı tüketiminin Çin’de hızla artarak 2014 yılında 32 bin tona ulaştığını, 2020 yılında 50 bin tonu geçmesinin beklendiğini kaydetti. Türkiye, 2011 yılında Çin’de 453 ton zeytinyağı ihraç ederken, bu rakam 2014 yılında bin 172 tona yükseldi.

HEDEF PAZAR

ZZTK’nin Çin’i ‘Hedef Pazar’ olarak belirlediğini ve Çin pazarına yönelik tanıtım çalışmalarını uzun yıllardır sürdürdüklerini hatırlatan Gündeş şöyle devam etti: “Uzun yıllardan beri Şanghay’da gerçekleştirilen Food Hospitality China Fuarı’na katılıyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Çin’den ithalatçıları ülkemizde ağırladığımız ‘Alım Heyeti Organizasyonu’ yaptık. Bu sefer Çin’in en zengin bölgelerinden biri olan Guangzhou’da fuara katılıyoruz. Fuarın ilk günü Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili bilgi veren bir de seminer düzenleyeceğiz. Bu süreçte bize büyük destek veren Guanghzou Ticaret Ataşemiz Hasan Köse’ye de teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

ZZTK, fuara 9 metrekarelik info stant ile katılacak. Stantta Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here