Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ücretsiz aşı uygulamasıyla zatürreye yakalanma riskini ortadan kaldırmaya çalışıyor

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ücretsiz aşı uygulamasıyla zatürreye yakalanma riskini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Hastalar, hastanenin Göğüs ya da Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğine başvurup zatürre aşısı olmak istediklerini talep ederek bu aşılamadan ücretsiz yararlanabiliyorlar.

65 YAŞ ÜSTÜNE DİKKAT
Hastanenin Enfeksiyon Hatalıkları Uzmanı Doç.Dr. Güneş Şenol, zatürrenin özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü insanlarda ve kronik hastalığı olanlarda daha ağır ve öldürücü olabildiğini belirterek “Hastanemizde uygulanan aşı halkın çok tanıdığı bildiği bir aşı türü değil. Akciğer enfeksiyonu, zatürre yapan en başta gelen mikroorganizmalardan biri olan Streptococcus pneumoniae bakterisine karşı bağışıklık oluşturmak için kullandığımız yeni bir aşıdır. Astım, KOAH, tansiyon, şeker gibi kronik sistemik bazı hastalıkları olan ve 65 yaş üstü olan hasta grupları, tedavilerinin yanında hekimleri tarafından aşılanma için yönlendiriliyor. Bizim hastanemizde yetişkinlere yönelik aşılama yapılmaktadır.” dedi. Hastaneye aşı olmak için gelen İhsan Akçora (71) ve Güler Akçora (62) çifti yaşları itibariyle vücut dirençlerinin eskisi kadar güçlü olmadığını ve zatürre gibi bulaşıcı bir hastalıktan korunmak için aşı yaptırdıklarını ifade ettiler.

İÇİMİZ RAHATLADI
İhsan Akçora “Benim herhangi bir hastalığım yok ve herhangi bir ilaç da kullanmıyorum ancak bu hastalıktan korunmak için aşılanmaya karar verdik. Bence özellikle bizim gibi yaşlı insanlar mutlaka bu aşıyı yaptırmalılar.” dedi. Enfeksiyon Uzmanı Doç. Dr. Güneş Şenol’a grip şikayetiyle geldiğini ve doktorunun kendisine ve eşine zatürre aşısı yaptırmayı önerdiğini söyleyen Güler Akçora “62 yaşındayım ve diyabet hastası olduğum için bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimin yüksek olduğunu öğrendim. Doktor Güneş Hanım’ın tavsiyesi ile aşımızı olduk. Anne ve babam 90 yaşında bugün onları da aşılamak için hastaneye getirdik. Artık içimiz rahat” dedi.

Ücretsiz aşı uygulaması

Bulaşıcı bir hastalık olan zatürreden korunma yollarına ve bu korunma yollarında aşının önemine dikkat çeken Hastane Yöneticisi ve aynı zamanda Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Enver Yalnız “Hastanemizde erişkin her kişiye zatürre aşısını ücretsiz olarak uygulamaktayız. Hastanemiz bir Göğüs Hastalıkları hastanesi olduğu için akciğer hastalığı olan hastaların tedavi süreçlerini yakından takip etmekteyiz ve bu süreç içerisinde tedavinin yanında aşılama ile hastalarımızı zatürre riskine karşı korumayı sağlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here