Sevgili okurlar, bugün üzerinde çalışmakta olduğum yeni kitabımın bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Konuyla ilgili yorumu da sizlere bırakıyorum.
Tarih 22 Şubat 2003… Karlı bir İstanbul akşamı. Şehir adeta buz kesmiş. Bir gece önce yağan kar her yeri beyaza bürümüş. Uzun farlarını yakmış küçük bir otomobil, yer-yer buz tutmuş yolda güçlükle ilerliyor. Üsküdar’dan Beylerbeyi’ne yol alan araç aniden kaymaya başlıyor. Şoför bir anda direksiyon hakimiyetini yitiriyor, hızla sola kaçmaya çalışıyor .Aracın bir bölümü bankette kalırken, sağ tekerlekleri şarampolün hemen başında duruyor. Direksiyondaki kişi endişeyle bağırıyor;
“Başkanım bir şeyiniz var mı?”
Başkanım dediği kişi siyasi yasaklı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Heyecanlı bir sesle;
“Hayır Haluk birşey yok. İyiyim.”
Peki Haluk kim? Samanyolu televizyonunun Ankara Temsilcisi. Daha sonra Star Televizyonu devletin elindeyken Medya Grup Başkanı. Bir taciz olayı dolayısıyla savcılığa şikayet edilmiş bir kişi. Yıllar sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı başlatılan iftira kampanyasında başı çeken Nokta Dergisi’nin başında bulunan gazeteci (!). Recep Tayyip Erdoğan’ın apartman komşusu.
Erdoğan ve Örgün beraberce araçtan inerler. Direksiyonu sola kırarak aracı buz tutmuş banketten yola doğru iterler. Otomobil akşamın karanlığında ağır-ağır Beylerbeyi’ne yol alır.
Aynı saatlerde başka bir otomobil karşı yönden Beylerbeyi’ne gitmektedir. Aracın direksiyonunda CHP Milletvekili Bülent Tanla, yanında ise partinin Genel Başkanı Deniz Baykal vardır. Sakin bir yolculuktan sonra Beylerbeyi’ne varırlar. Buluşacakları yer ise gözlerden uzak Seaport Restoran’dır.
Restoran müşteriler kapatılmıştır. Garsonlar bile masaya yaklaştırılmaz. Yemek servisini Haluk Örgün üstlenmiştir. Sofraya balığın her çeşidi gelmiştir. Baykal alkol almayacağını söyler. Bol bol portakal suyu içerler. Yemekten sonra karşılıklı kahveler içilir. Sohbet yaklaşık 3 saat sürer. Baykal da Erdoğan da masadan memnun ayrılırlar. Hesabı Haluk Örgün öder. Özellikle Erdoğan’ın yüzü gülmektedir. Deniz Baykal yakın çevresine görüşmenin gizli kalmasında yarar gördüğünü ifade etmektedir. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu ilginç görüşmenin içeriği açıklanmaz. Ancak çeşitli iddialar birbirini kovalar.
İçerik açıklanmaz ama daha sonraki tarihi süreçte, Siirt seçimlerinde bir milletvekilinin mazbatası iptal edilmiş, Anayasa değiştirilerek yasaklı Erdoğan ara seçimle Meclis’e sokulmuş, dokunulmazlık zırhına kavuşturulmuştur. Zamanın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu dönemde bir grup toplantıdında yaptığı konuşmada şöyle diyordu;
“Erdoğan’ı Başbakan yapıyor diyorlar. Evet yapıyorum.Var mı itirazı olan?”
Yorum siz sevgili okurların.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here