CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra AKP ile olası bir koalisyon fikrine, “İsrafı ve yolsuzluğu kendine mal etmiş bir partiyle nasıl koalisyon yapacaksınız” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin konuları yorumladı. Kılıçdaroğlu, “AKP ile koalisyon yapacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi; “İsrafı ve yolsuzluğu kendine mal etmiş bir partiyle nasıl koalisyon yapacaksınız. Yolsuzluk diz boyu. Dosyaları kapattılar. Yolsuzluk yapanlarla nasıl bir araya geleceğiz. Vatandaşıma açık çağrıda bulunuyorum. Yoksulluğun, yolsuzluğun bitmesini istiyor musun? O zaman gel 13 yıl yetki istemiyorum, 4 yıl yetki ver bütün dünya görsün bir devlet nasıl yönetilir.”

Daha önce seçimde yapılabilecek hileleri de açıklayan partisinin ne gibi önlemler alacağını da anlatan Kılıçdaroğlu, “Elektrikler mi kesildi? Görevlimiz hemen oturacak sandığın üstüne. Trafo kedi de girer, elektrikler de gider, her şey olur, her şeyi yapacaklar. Ülkede hukuk bitti, yargı bitti. Seçimlerle, sandıklarla oynuyorlar. Çünkü iktidardan gitmenin maliyetini biliyorlar” dedi.

KİTABINDA BİR MERKEZ VAR AMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ‘çalıntı’ olmakla suçlanan ‘Merkez Türkiye Projesi’ hakkında da bilgi veren CHP lideri, projenin tüm Türkiye’yi kapsayacak bir bilgi ve ekonomi projesi olduğunu belirtti.
Davutoğlu’nun kitabında buna benzer bir kavramın olduğunu ancak aynı şeyler olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu “finansçılar ve akademisyenlerle hazırladık” dediği projelerini şu sözlerle anlattı; “Kafaları da çok karışık zaten, ne diyeceklerini tam bilemiyorlar. “Benim kitabımda var dedi” Sayın Davutoğlu. Kitabında doğru bir merkez lafı geçiyor ama merkez Türkiye değil o. Megakentte yer kapmak için bütün büyük firmalar kendi içlerinde yarışacak. Öncelikle kısa vadeli toplumu rahatlatacak önlemler sunduk. Bunlar iki-üç yıl içerisinde kendisini tamamlayacak projelerimiz. Bu projeye yüzyılın projesi dedik. Uzun vadeli önlemlerimiz de var. Orta gelir tuzağı var bizde. Gelir artmıyor, kalıyor ortada. İleri teknolojiyi kullanamıyoruz, orta teknoloji tuzağındayız. Bu kadar buzdolabı yaptık diye övünemez bir başbakan. Türkiye’yi lider yapacağız. Coğrafi konum ve tarım olarak çok güçlüyüz. Mega kent oluşturacağız. Türkiye küresel ticaretten daha iyi pay alacak. Bu proje tüm Türkiye’yi kapsayacak. Bu bir bilgi projesidir, ekonomik projedir. İktidarın bizim projemizi tam kavradıklarını düşünmüyorum. Lojistik üssü değil bu megakente teknoparklar olacak, katma değeri yüksek ürünler yapılıp gönderilecek. Üreten bütün merkezlerin can damarı olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here