İzmir’in tanınmış yoga eğitmeni Ela Erdin, yoganın ilişkilerimizi düzenlemekte yardımcı olan çok önemli araçlardan biri olduğunu Gazetemiz 9 Eylül’e anlattı

Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR / Günümüzde ikili ilişkileri sürdürmek güç. Belki de bu yüzden birçok insan yalnız. İzmir’in tanınmış yoga eğitmeni Ela Erdin, yoganın ilişkilerimizi düzenlemekte yardımcı olan çok önemli araçlardan biri olduğunu anlattı. Yeni yoga eğitmenleri yetiştirmek için 18 Şubat’ta Tiyatrohane’de derslere başlayacak olan Ela Erdin, ilişkilerimize dürüstçe bakmadıkça sorunları göremeyeceğimizi anlatıyor. Bedeni dinlemeyi öğrenmek ve farkındalık uyandırmak için Yoga ve Hareket Teorileri başlığı altında sertifikalı eğitimler verdiklerini anlatan Ela Erdin, bu eğitimleri alanların ilişkilerindeki sorunları gidereceğini belirtti.

KENDİNİZE DÜRÜST OLUN
Aynı zamanda bir çocuk annesi olan Ela Erdin, “Şimdi kendinize bir sorun. Neden ilişkilerde çelişki yaşıyoruz? Diğer kişi de tam olarak neyi değiştirmek istiyorsun? Başkalarının daha farklı olmalarını isteyerek, ne kadar enerji harcıyoruz? Kendinize gerçekten dürüst olana kadar yeterince bu sorularla kalmak için kendinize zaman tanıyın… Hayatınıza dürüstçe bir bakın. Şu an hayatınızda olan ve bir şekilde değişmesini istediğiniz bütün kişilerin isimlerini yazın. Beraber çalıştığınız kişiler, partnerleriniz, ailenizdeki kişiler, arkadaşlarınız, politikacılar, çalıştığınız bankanın müdürü… Ve sonra, hayatınıza yeniden bakın ve değişmesini istediğiniz bütün bu insanların toplamına bakmak için, bu isteği kaç defa tekrarlamak zorunda kaldığınızı tahmin edin. Ve bu çaba için, sırf birileri sizin olmasını istediğiniz gibi değil diye, hayatınızdan ne kadar saat, gün, hafta, ay harcadığınızı tahmin. Muhtemelen bir kaç yıl, eğer toplamına bakarsanız. Ve bu zaman tek bir kişiyi bile değiştirebildi mi? Mistik aydınlar der ki, başkaları ile anlaşmazlığa düşmenin tek sebebi var. Oda arkasında incinmiş bir egonun yatması… Aslında daha aydınlık bir tavır geliştirerek başkaları hakkındaki yargılarını kullanarak, kendimiz hakkında yeni şeyler öğrenebiliriz. Yoga bakış açısını içe döndürür. Tüm yoga uygulaman boyunca odağın hep kendindedir. Bu yüzden istediğin kadar kalabalık bir sınıfta ol, yine de o ders sırf sana özeldi gibi hissedersin. Dikkatin elinde, kolunda, parmağında, nefesinde, belki kimi zaman düşüncende, kimi zaman bir pozu yapmaya doğru girdiğin tavırda olur” dedi.
yoga-(3)

TARTIŞMAYA YER YOK
“Hayatta sürekli olarak neyi pratik ederseniz bir süre sonra bu sizin gerçeğiniz olur” diyen Erdin, “Ben çok duygusal bir kişiyim. Yaşamımın belli bir döneminde kurumsal bir şirkette finans departmanında çalıştım. Tüm gün excel’de sayılarla uğraşırdım. Ve her gün aynı tabloda, aynı döngü içinde… Bunun yıllar sonunda hayatımda getirisinin ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ama pişman değilim çünkü tüm bunlar kariyerimi değiştirmeme ve şimdi olduğum yerde olmama vesile olan etkenler.. Dolayısıyla kendini yoga uygulamasında derinleşen bir kişi, girdiği bu dikkatin kendinde olma halini, bedende duyumsadığı ihtiyaçların fark edilmesi, hissedilmesi ve o ihtiyaca doğru cevap verilmesi yönünde geliştirdiği bu tavrı yaşamına akıtacaktır elbet.. Kendini bir konuda ifade ederken odağı ötekiler değil ben olacaktır.

Uzman ekip güçlü

Yogayı sade, basit, anlaşılır ve günlük hayatta uygulanabilir şekilde anlamaya ve öğretmeye çalıştığını anlatan Erdin, bu konuda kendine destek veren uzman bir kadro ile çalıştığını söyledi. Yaşamın içinden bir yoga görüşü ve uygulamasına sahip bireyleri yetiştirirken; Nilgün Algüney, Büşra Tuna, Uzm. Fizyoterpist Görkem Dizdar ve Uzm. Sajeeva Ece Türkmut’un kendine yardımcı olduğunu vurguladı.

Mevsim geçişlerinde bedeni rahatlatıyor

Yoga eğitmeni Ela Erdin, mevsim değişimlerine bağlı yaşanan sıkıntılar günlük işlevselliğinizi etkiliyorsa mutlaka bir uzman yardımına ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Erdin, yoganın özünün fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak denge bütünlüğü sağlaması olduğunu belirtiyor.

Bedeni disipline ediyor

Ela Erdin, “Mevsim geçişlerine bağlı olarak kişinin maruz kaldığı güneş ışığı miktarı ve yoğunlu kişinin fiziksel ve ruhsal yapısı bakımından büyük önem taşıdığını belirten Ela Erdin şöyle devam etti:”Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi şikayetlerin arttığını gözlemlemekteyiz. Özellikle kış aylarında daha hareketsiz bir dönem geçirildiğinden ve buna bağlı olarak genellikle kilo alındığından dolayı, ilkbahar ile gelen hareketli yaşama uyum sağlamada kişi zorluk yaşayabilir. Bu noktada, kişinin yetersiz fiziki koordinasyonu halsizlik nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Yoganın özü fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak denge bütünlüğü sağlaması. Dolayısıyla yoga yapan kişilerin sadece mevsim geçişlerinin yarattığı hormonel iniş çıkışlardan değil, beden için çok daha yoğun fiziksel, psikolojik ve hormonel dönüşümleri daha dingin ve rahat geçirdikleri bilinmektedir” dedi.

Stresten uzaklaştırıyor

“Yoganın etkileri ilk derste bile hissedilir” diyen Erdin, “Müthiş bir stres var dışarıda. Müthiş bir telaş.. Hepimiz para kazanmak zorundayız, çoğumuz taşıyabileceğinden fazla sorumluluklar almış durumda, hatta çok uzağa gitmeye gerek yok, çalıştığım tramva terapisti bir hocam der ki, sadece trafikte biraz zaman geçirmek sinir sistemi için yeterince fazla.. Bir de beden duyusal ve duygusal olarak bu kadar yoğunken var olan duyguları da algılayamıyor… İşte yoga bu “farkında olabilme, idrak edebilme” alanını sunuyor. Elini kolunu, boynunu, parmağını ve nefesini hissetmeye ve dikkatini beden hislerine vermene doğru seni ana davet ediyor” diye belirtti.

Bedeni dinlemek lazım

Erdin, “Beden dili bildiğimiz dillerden farklı.. Onu dinlemeyi öğrenmen, onu anlaman, talebini hissetmen ve bu talebe yanıt vermen elbet zaman alacak ama bu günün birinde bu pratiğin matının üzerinde olduğunu hayal edebilir misin? Yaşamında bazı döngüleri var. Her an dönüşüyor, değişiyor, mevsimler gibi. Bir ritmi var yaşamın, gece ve gündüz gibi. Senin bedeninde döngüleri var, ritimleri var. Yaşamın içinde yaşattığı yaşayan bir bedensin sen. Ben yogayı yaşama bağlamayı çok severim. Çünkü gerçek yoga her an da var. Patanjali Yoga Sutralarında yazar hemen. Yoga şu an oluyor! Hocalık eğitimlerimde de böyle yaşamın içinden bir yoga görüşüne sahip hocalar yetiştirmeyi amaçlıyorum” dedi.

yoga-(11)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here