İzmir’de, sendikalar arasında süren yetki savaşına Tüm Yerel-Sen son noktayı koydu. Sendika, resmi olarak yetkili olduklarını ilan etti. İzmir Valiliği’nin tutanaklarını da delil olarak gösterdi

Umut KARAKOYUN / İZMİR Büyükşehir ve ilçe belediyelerindeki sendika savaşları sürüyor. 5 bin 667 memur çalışanı kapsayan toplu sözleşme yetkisi için kurulan masanın bir ucunda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) diğer ucunda ise KESK’ten yarılan ve Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) çatısı altında örgütlenen Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) bulunuyor. Her iki sendikada Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı daire başkanlıklarında yetkili olmak için çabalıyor. Ve sendika savaşlarında şuan için son sözü Tüm Yerel-Sen söyledi. Sendika, Büyükşehir Belediyesi’nde yetkili olduklarını resmen ilan etti. Belediyenin konaktaki binası önünde toplanarak açıklama yapan Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şubesi İdari Sekreteri Bilal Altıner; “Sendikamız Tüm Yerel-Sen 21 Mayıs 2015 tarihinde valilikte yapılan yetki tespitinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında (İZSU ve ESHOT) toplam 2 bin 338 emekçinin gücüyle en çok üyeye sahip sendika olarak toplu sözleşme yapmaya yetkili sendika oldu” dedi.

TÜM BEL SEN: YETKİ BİZDE
KESK’e bağlı Tüm-Bel-Sen İzmir Şube Başkanı Ulus Bozkır da valilik tutanaklarına göre en çok üyeye sahip olduklarını belirterek: “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ve ESHOT’ta yetki bizde. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ESHOT’ta ve İZSU’da ayrı sözleşme yapılıyor. İzmir Büyükşehir’de ve ESHOT’ta Tüm-Bel-Sen İZSU’da ise Tüm-Yerel-Sen masaya oturma hakkına sahip. Vali tutanakları hepsini ayrı ayrı gösteriyor. İZSU’nun kuruluş kanunundan dolayı ayrı sözleşme imzalanıyor. Bu süreçte bizler bu tartışmaların yerine Bursa’daki metal direnişine odaklanmalıyız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here