İzmir İnovasyon Ödülleri yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı. Yeniliği tasarlayan genç beyinlerin projeleri arasında kan şekeri algılayıcı kontak lens, körler için cep telefonu da var

İzmir Genç İş Adamları Derneği’nin (İGİD); İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve meslek kuruşlarının katkıları ile düzenlediği İzmir İnovasyon Ödülleri yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan ödül törenine iş dünyası ve üniversitelerden 500 davetlinin katıldı. Birbirinden iddialı inovatif ürün ile projelerin yarıştığı İzmir İnovasyon Ödülleri’nin üçüncüsü ürün, konspet fikir/proje ve kent için inovasyon olarak üç ayrı dalda gerçekleşti.
Başkanlığını Brigtwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı, inovatif girişimci Alphan Manas’ın yaptığı Juri heyeti, birbirinden ilginç ürün ve projeler arasında en iyilerini belirledi. Geliştirdikleri teknoloji ile omurga implantları, transpediküler vida, ayarlanabilir elastik-rijid vida üretimi yapan Temiz Medikal ürün dalında birinci olurken, konsept fikir alanında birinciliği kan şekerini göz yaşından tespit eden kontak lens projesi ile Canan Aslı Yıldırım aldı. Kent İçin İnovasyon kategorisinde ise atık toplama otomasyonu ile Lime firmasından Urve Akdoğan birinci oldu. Ödül töreninde İnovasyon Ödülleri yarışması etkinlikleri kapsamında İzmir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi’nde yapılan inovasyon yarışmalarında dereceye giren öğrenci takımlarına da ödüller verildi.

KATMA DEĞER ÖNEMLİ
İGİD Başkanı Selim Doğanata, firmaların başarılarının inovasyon kavramına verdikleri önem ile orantılı olduğunu dile getirdi. Doğanata şirketlerin teknoloji ve teknoloji merkezli iletişim dönüşümüne adapte olması gerektiğine belirtti. Başkan Doğanata, İzmir İnovasyon Ödülleri yarışması ile girişimcilerin dikkatini inovasyona ve yüksek katma değerli üretime çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.
İzmir İnovasyon Ödülleri Juri Başkanı, Brigtwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas ise ödül töreninde yaptığı sunumda geleceğin iş ve girişimci modeline yönelik vizyonunu paylaştı. Aynı zamanda Türkiye Fütüristler Derneği kurucularından olan Manas, Türk insanının pratik düşünme yeteneğine sahip olmasına rağmen bunu katma değere dönüştüremediğini belirtti. Manas, özgün düşünmeyi başarabilenlerin var olan ürünlere alternatif çözüm önerileri ve eklemeler yaparak yepyeni bir ürün gamı oluşturabildiğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here