Şimdi zil takıp oynamanın tam zamanı. Meydanlara çıkıp horon tepin, halay çekin. Daha ne olsun Kasım ayında 1.49 olarak çıkan enflasyon yıllık enflasyonu da 12.98’e yükseltti. Üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 17’yi geçti. Siyasi gerginliğin döviz kurlarına etkisi ve akaryakıt zamlarının sürekliliği bu harika (!) sonucun en önemli sebepleri.

Ne diyor Erdoğan;

“Dolar 3 kuruş yükseldi, akaryakıt iki kuruş arttı,enflasyon yarım puan fazla çıktı diye karalar bağlamayın.”

Tamam canım hesap birazcık (!) şaşmış olabilir. Dolar iki ayda 3 kuruş yerine 50 kuruş artmış. Akaryakıtta azıcık şaşma var. İki kuruş değil de üç günde bir yapılan zamlarla Haziran’dan bu yana yüzde 11 artmış. Dünyanın en pahalı benzini bizdeymiş ne gam. Enflasyon da yarım puan olmamış da yüzde 12’lere çıkmış. Çıkmış da ne olmuş yani? Karalar mı bağlayacağız?

Hayır karalar bağlamayın. Çıkın oynayın. Memur arkadaş soruyor;

“Abi enflasyon yüzde 12 olmuş ,Ocak ayında kaç lira fark alırız?”

Emekli Abi memnun. O da soruyor; “Bu enflasyonla maaşıma 50 lira ilave zam gelir mi?”

Gelir kardeşim gelir. Senin zammın yeni yılda yüzde 4. Buna eklenecek bir puanla Man Adası’nda belki yatırım filan da yaparsın. Cebindeki paranın alım gücü yüzde 12 azaldı, farkında mısın?

Dolar 50 kuruş artarken 434 milyar dolar olan dış borcun kaç liraya çıktı biliyor musun? Yılda 55 milyar dolar olan enerji ithalatının maliyeti ne olacak hiç düşündün mu?

Zil takip oynayacağına 2018 de neler yaşayabileceğini gör artık.

Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ancak 2018 ‘in çok zorlu bir yıl olacağı ortada. Bugünkü ekonomik çöküntüyü umursamayanları yeni yılda birtakım sürprizler bekleyebilir. Memur ve emekli maaşlarında aksaklıklar ya da kesintiye gidilmesi vahim sonuçlar doğurabilir. İşte o zaman zil takıp oynamanın tam zamanıdır. Yalnız bir farkla kafalara da birer huni geçirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here