Genel seçimlerde İzmir’deki oylarını artırarak 4 milletvekili çıkarmayı başaran MHP’nin Grup Başkanvekili Oktay Vural, seçim bürosunda hem İzmir’deki sonuçları, hem de son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Türk siyaseti açısından kritik bir seçim olduğunu söyleyen Oktay Vural, “17 Nisan’da İzmir’de seçim çalışmalarımıza başladık. 50 günlük bir çalışma yürüttük. İzmir tercihini yapmıştır. İzmir’de MHP olarak 2011 seçimlerini dikkate aldığımızda, partimizin oy artışı yüzde 30’dur. Başarılı olduk. İki milletvekili 4 milletvekiline çıkmıştır. 2011 seçimlerine göre AKP’nin kaybettiği oy oranı yüzde 21.4 olmuştur. MHP İzmir’de yükselme potansiyelini ortaya koymaktadır. CHP’nin de 2014 seçimlerine göre yerinde saydığını görüyoruz. MHP 2014 seçimlerine göre de oylarını yüzde 11 oranında arttırmıştır” dedi.

AKP İLE HDP KOALİSYONU

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan ve gündeme ilişykin değerlendirmelerde bulunan Oktay Vural, var olan koalisyon seçenekleri için, “Koalisyon seçeneklerinde MHP’nin olmayacağını sayın genel başkanımız açıkladı. Bu tavrımız açık şekilde ortayla kondu. Çözüm süreci vaatlerden birisiydi. MHP olarak biz çözüm sürecini hep eleştirdik. Yanlış olduğunu ifade ettik. Çözüm odaklı ortaya sundukları işbirliğini devam ettirme noktasında görüşme yapabilirler” dedi. Vural azınlık hükümeti seçenekleri için de, bu noktada Türkiye’nin mecbur bırakılmaması gerektiğini, milli iradenin yeniden tecelli etmesi gerektiğini ifade etti.

BÜROKRATLAR İSTİFA ETMELİ

Muhalefetin meclis aritmetiğine göre çoğunluğu sağladığı bunun içinde, bakanlar için yolsuzluk dosyalarının yeniden açılıp açılmayacağına yönelik soruya ise, Oktay Vural, bu durumunu seçim vaatlerinden birisi olduğunu, meclis açıldıktan sonra, konunun değerlendirmeye alınacağını ancak diğer partilerin tutumlarının önemli olduğunu söyledi. Bürokrasinin bu seçimlerde etkin olarak katıldıklarının hatırlatılması üzerine de Oktay Vural, “Bürokratların hesap vermeleri, istifa etmeleri lazım. Bu parti devleti anlayışını millet reddetmiştir. Parti devletinin il başkanı gibi çalışan valiler, devletin valisi değil. AKP il başkanı gibi davranan valiler, il başkanı gibi davranan kaymakamlar bürokratlar istifa etmeli. Bu daha sağlıklı olacaktır. Millet bu zihniyeti reddetmiştir. Yapılması gereken milletin iradesi doğrultusunda ivedilikle bunun gereğini yapmaktır istifa etmeliler. Sarayın bu durumlara nasıl bir değerlendirme yapacağını bilmiyoruz. Herkese hukuk devleti içinde hareket etmelidir. Türkiye’de millet, artık parlamenter sistemin bekleme odasına alınmasının doğru olmadığını ifade etmiştir” dedi.

Oktay Vural, sosyal medyada bakanlıklarda yolsuzluk dosyalarının evraklarının yakıldığına yönelik iddia içinde, “Bütün kamu görevlilerini uyarıyoruz. AKP artık tek başına iktidar değildir. Bürokrasi karda yürüyüp izi belli olmasın diye evrak yakma gibi şeylere girmemiş olsun. Devlette evrak imhası mümkün değildir. Bunu da herkes bilsin” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here