orhan-baykal

Maçlarda hiç hoşlanmadığım bir tezahürat şeklidir. Genellikle tuttukları takım ya yeniktir, ya da gol atma sıkıntısı içindedir. Durumu kabullenemeyen taraftar çileden çıkmıştır. Hançeresini yırtarcasına bağırır;
“Vur! Kır! Parçala! Bu maçı kazan!”
Sonuç genellikle olumlu olmaz. Ya skor değişmez, ya da kırmızı kartlar havada uçuşur. Şimdi bu uygulamayı siyaset sahnesinde ortaya koyuyorlar. Makyavelist bir yaklaşımla “Vur! Kır! Parçala! Bu seçimleri kazan” taktiği uyguluyorlar.
Dün gece yarısı operasyonuyla Meclis’ten geçirdikleri yasayı görüyor musunuz? Her maddesi ayrı bir korkunun ifadesi. Referandumdaki hileyi yasalaştırıyorlar. Artık mühürsüz oylar da geçerli. Sandık başlarında iktidarın memurları var. Sandıklar doğru dürüst denetlemediğinden belki ölüler bile oy kullanabilecek. YSK kararları da artık yargı yoluna kapatıldı. Seçimler, büyük bir olasılıkla OHAL ortamında yapılacak. Polis ve jandarmanın sandıkların dibinde bulunduğu bir ortamda hangi adil seçimden söz edilebilir ki? Ya sandıkların gezdirilmesine, seyyar sandıklarda oy kullandırılmasına ne dersiniz? Suriyelileri seçime katmanın ve mükerrer oy kullandırmanın bir alt yapısı mı bu?
Aslında bunların hepsi bir korkunun eseri. 2019’da yüzde 51’i alamayıp Cumhurbaşkanlığını kaybetmenin korkusunu yaşıyorlar. İktidarı, belediyeleri kaybetmenin endişesi içindeler. Bu korku içinde kendilerine en ağır hakaretleri savuran Devlet Bahçeli’yi koruma altına alıyorlar. Bunun yetmeyeceğini biliyorlar. Son seçimlerde binde 68 oy alan Saadet Partisi ile binde 54 oy alan Büyük Birlik Partisi’nden medet umuyorlar. Bahçeli’den korkmasalar İYİ Parti’ye bile ittifak teklif edecekler. Korkunun ecele faydası yok. Anketlerde AKP’nin oy oranı yüzde 35, MHP’nin yüzde 6 çıkıyor. Taktikleri beyhude. Seçmen artık partilerin ekonomi, sağlık, eğitim politikalarına bakıyor. Ekonomik veriler, hayat pahalılığı, enflasyon, işsizlik, dış politika seçmenin kararlarında ön planda. Partilerin ortak yaşama dair söyledikleri dikkate alınıyor. Yalaka medyanın Afrin’i oya tahvil etme girişimleri seçmende artık kabul görmüyor. İstedikleri kadar vurup, kırıp parçalasınlar, millet sandığa kırmızı kartlarıyla gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here