Türkiye ve dünyada maalesef acı olaylarla zihinlerimize kazınan 2016 yılı, vahşi yaşam için ise dönüm noktası sayılabilecek olaylara sahne oldu. Mesela geçtiğimiz yıl vahşi hayata yönelik gerçekleştirilmiş en kapsamlı araştırma sayılan “Büyük fil nüfus sayımı” sonunda tamamlandı. Sayım, fil nesline yönelik önemli bilgilere ulaşılmasını sağladı.
Fil neslinin önündeki en büyük tehlike olan yerel fildişi pazarları ise tek tek kapatılmaya başlandı. Aslında yılda 30 bin filin öldürülmesine neden olan uluslararası fildişi ticareti 1989 yılında birçok ülkede yasaklanmıştı. Ancak yasaklar ticaretin önüne geçememişti. Yasadışı fildişi ticaretini çökerten adım 2016’da geldi. 2015’te Çin’in getirdiği sıkı yasaklardan sonra Amerika Birleşik Devletleri de, yeni yasal düzenlemelerle yasadışı ticareti bitirecek yaptırımlar getirdi. Eskiden getirdiği kar ve suçun karşılığında verilen komik para cezaları nedeniyle cazip olan fildişi satışı artık çok ağır cezalarla bitme noktasında. 2016’da dünyada fildişi ticaretinin en yaygın yapıldığı kentler arasındaki Hong Kong da yerel fildişi pazarının kapatılacağını duyurdu.
Geçen yıl kaplanlar için de umut vaat eden gelişmeler yaşandı. Vahşi hayatta yaşamını sürdüren sadece 4 bin kaplan bulunurken, kaplan çiftliklerinde 8 bin civarında kaplan turist eğlencesi ve ilaç pazarına yönelik kullanılıyor. Haziran ayında Tayland’ta yetkili kurumlar, yasadışı büyük kedi ticareti yaptığı bilinen Tiger Temple’a yönelik operasyonda 137 kaplana el koydu. Dünyanın en büyük üretim çiftliği kapatıldı. Laos da Ekim ayında kaplan üretim çiftliklerinin kademeli olarak bitirileceğini duyurdu.
2016’da vahşi yaşama yönelik ticaret ve istismara karışan uluslararası şirketlere de büyük darbe indirildi. Amerika’da JetBlue, Royal Caribbean Cruises, Google’ın da aralarında yer aldığı birçok dev kurum ve kuruluş vahşi yaşam ticaretine karşı savaş açtı. Vahşi yaşamın korunmasının şirket ve kurumların başlıca sorumlulukları arasında yer alması gerektiği bildirildi.
Bir başka sevindirici gelişme ise karıncayiyenlerle ilgili yaşandı. Karıncayiyenler dünyada yasadışı ticareti en yaygın yapılan hayvanlar arasında yer alıyor. Özellikle Asya’da talep gören karıncayiyenlerin pullarından çorba yapılıyor. Geçen yıl Endonezya’da 650’den fazla karıncayiyen sadece Ağustos ayında katledildi. Bu olayın ardından harekete geçen resmi yetkililer, yasadışı karıncayiyen trafiğinin önlenmesi için çok daha sıkı denetim mekanizması uygulamaya başladı.
Vahşi yaşama yönelik suçlarla savaşanların elini güçlendirecek birçok yeni yaratıcı çözüm de 2016’da bulundu. Bunlar arasında; vahşi yaşam suçlarına yönelik isimsiz ihbara olanak veren sistem; vahşi yaşam müfettişlerinin yasadışı ticarete yönelik şüpheli durumlardan haberdar olacağı online platform; internet üzerinden yasadışı satış gerçekleştirilmek istendiğinde alarm verecek bilgisayar programı da yer alıyor. Termal görüntüleme cihazları, insansız hava aracı gibi buluşlar da vahşi yaşam savunucularının işini kolaylaştırıyor.
Hayvanların insan eğlencesi için esir tutulması da uzun yıllardır tartışmalı konuların başında geliyor. 2016’da Ringling Brothers son sirk fillerini de emekliye ayırdı. SeaWorld katil balina üretimi ve balinaların gösterilerini durduracağını açıkladı. The National Aquarium da gösteri yunuslarını emekli edeceğini duyurdu.
Darısı 2017’ye… Umalım ki; bu yıl daha büyük zaferler yaşarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here