Ay beyaz, deniz mavi…
Akdeniz akşamları bir başka oluyor…
Mavi mavi masmavi/ Gözleri boncuk mavi…
Mavi gök, mavi deniz/ Hep seninle gezeriz…

***

Geceyi Akdeniz kıyısında uğurlayıp, sabahları da Ege sularında karşılıyorsanız ya şair, ya bestekar olur ya da iz bırakan şarkı sözlerini benim gibi mırıldanırsınız…
Anlayacağınız iki bayram arasına rastlayan tatilimde böyle “mavili günlere” uyanır oldum… Hele “kalbiniz Ege’ de kalmışsa” Allah sizlere şifa versin demekten başka söz bulamam!
Çok değil, 3 gün öncesinden bahsediyorum… Evet, o sabah, Urla’da Tanju Okan Parkı’nın yanındaki bir kafeteryada serpme kahvaltımı yaparken, televizyon ekranına gözüm takıldı. Magazin programlarının birinde ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in şarkıları masaya yatırılmış, didik didik ediliyordu. Fon müziği de “Mavi mavi masmavi/ Gözleri boncuk mavi” idi…
Meğer, İmparator! artık ayağa kalkmış, albüm hazırlığında imiş. Yönetmen de coşkuyu vermek için bir de “Akdeniz akşamları bir başka oluyor”u damardan girmez mi! İnanıyorum ki, diğer magazin programı yapımcıları da sırada bekliyordur! Konuyu uzatmayayım; bu coşku ile arabeskçiler, müzik marketlerle, benzin istasyonlarındaki satış raflarına koşacağa benziyor!..

***

Bildiğiniz gibi geçen akşam “yarım ay tutulması”gerçekleşti.
Bunu Bodrum’daki depremlerin artacağı şeklinde yorumlayanlar oldu.
Nitekim ardından 24 saat içinde 326 sarsıntının meydana geldiğini sosyal medyadan (Kaynak: Vatandan haberler) okumadık mı?
Ancak, Akdeniz ve Ege Otelleri doluydu. Bodrum’da 5 yıldızlı bir otele internet yolu ile yer ayırtanlar, eski “çifte rezervasyon” hastalığına! düşmüş olmalı ki, kapıda kaldılar! Doluluk tabii ki turizmimiz için harika; ancak müşteriye güven vermek bundan da önemli! Üstelik tam ay tutulması da yolda imiş!
Bakın! Dün benim 47’nci evlilik yıl dönümümdü. Aslında Kaş’a, oradan da Meis Adası’na geçecektim. Bu haberler üzerine Nesrin Sipahi’nin okuduğu gibi “Ay beyaz, deniz mavi” diyerek Urla sahilinde kaldım…

***

Ha sahi! Urla’nın Kum Denizinde, yani bizim Gazeteciler sitesinin karşısındaki İskele Atatürk Mahallesinde de “Yerel Mavi Bayrak” töreni vardı. İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’ nun davetine katılmamak olamazdı; dolayısı ile “Mavi mavi masmavi” deyip aile ortamında ve de bu “Mavi Bayrak” altında olmayı yeğledim…Geçenlerde de yazmıştım; bu harika tesisleri İzmir Büyük Şehir Belediyesi gerçekleştirdi. Koruması, kollaması da Urla Belediyesi ile Urla halkının boynuna borç olmalı değil mi?

***

Gördüğünüz gibi, bu yazımda da siyaset yapmamaya özen gösterdim.
Ah! bir de siyasiler, dillerine hakim olup, karamsar konuşmalar yapmasalar, birbirlerine çamur atmasalar ne olur! Hatta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı, Karadeniz turunda, havuz medyasındaki Televizyon kanallarının tekmilini yanına alıp Ana Muhalefet Lideri’ ne öyle karalar çalmasaydı!
Ah! Keşke Ege’de, Akdeniz’de sayısı artan “Mavi Bayrakları” siyaset meydanlarındaki gibi ekranlardan sabahlara kadar gösterebilseydik!
Ah! Keşke halkın vicdanını karartan sözler edilmese!
Ah! Keşke gözleri deniz mavisi olan dünyanın en büyük siyaset ve devlet adamı Atatürk adı altında açılan okul, stat, salon, hava alanı ve diğer tesislerdeki tabelalar kaldırılmasa!
Ah! Keşke İzmir’in en köklü eğitim müesseselerinden Atatürk Lisesi’ne “Medeniyet ve Değerler Protokolü” kapsamında değişik amaçlarla dokunulmasa…
Mavi gök, mavi deniz, mavi göz ve mavi bayraklı İzmir’im, biz hep seninle yaşar, seninle gururlanırız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here