Yaklaşık 12 bin flamingo sayısı ile rekora ulaşan, dünyanın en büyük üreme adasına sahip İzmir Kuş Cenneti’nde hedef, bütün flamingo üremesini burada gerçekleştirebilmek

Türkiye’nin dördüncü büyük deltası olan Gediz Deltası üzerinde bulunan İzmir Kuş Cenneti’nin sorunları ve yeni projeler düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıda kamera çözünürlükleri, kamera sayısının artırılarak canlı izlenilmesi, adanın kronolojik kitapçığının çıkarılması, kapalı gözlem kulübesi yapılması, teleskoplara yer verilmesi ve Kuş Cenneti’nde müze yapımı konuları ele alındı. Toplantıya katılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş “Bizim amacımız doğal yapıyı bozmadan ileriye taşımak ve Kuş Cenneti’ni halkla bütünleştirmek. Toplumun bu alan ile kucaklaşması ve kucaklaşırken de doğaya zarar verilmemesi adına tedbir alacağız” dedi.

SULAMA TAKVİYESİ
Taş şöyle devam etti: “Kuraklık ile ilgili olarak bir sorun yaşanmaması için sulama takviyesiyle bir problem oluşmasını engelleyeceğiz. Bir diğer sorun ise Kuş Cenneti’nin İzmir’in haricinde tanınmaması, bunun için cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. İzmir Kuş Cenneti’nde bulunan flamingo sayısı 4 binlerden 12 binlere çıktı, bu az bir oran değil ve burada yapılan çalışma dünya çapında önemli olmaktadır.”
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı ise “2012 yılında dünyanın en büyük üreme adası İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme birliği tarafından tesis edildi. Hedefimiz bütün flamingo üremesini burada gerçekleştirmek. Genel Kurmay Başkanlığı kuluçkada olan kuşlar için büyük dikkat göstererek uçak geçmesini engelliyor, bu ortak bir çalışmanın ürünüdür. Bu çalışma ile üreyen kuşlarımızda ve kuş çeşitlerinde büyük bir artış oldu” ifadelerini kullandı. Sıkı; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Nurettin Taş’a Kuş Cenneti’ni ziyaretinin anısına flamingo kuluçka kolonisi fotoğrafı hediye etti. Yapılan toplantının sonunda flamingo adası yerinde ziyaret edildi.
Toplantıya ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, 4. Bölge Müdürlüğü İzmir İl Şube Müdürü Hayati Binboğa, İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Müdürü Dr. Tamer Seyis, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ortaç Onmuş ve teknik personeller de katıldı.
Ege Ajans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here