Tarladan satışı 1 liraya düşen kiraz yüzünden sıkıntı yaşayan üreticiler umutlarını Napolyon kirazına bağladı. Ziraatçılar Derneği ise fiyatların aracı tüccarlar tarafından manipule edildiğini bildirdi

YAKLAŞIK 1 aydır tezgahlarda yer alan ve Mayıs ayı başında hasatı yapılan kirazın iyisi 12 liradan satılıyor. Kiraz üreticileri 1.5 liradan tarladan çıkan kirazın 10 liraya satılmasını aracı tüccarlara bağlıyor. Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde ise kiraz üreticisi, erkenci kirazın toptan alış fiyatının 1 TL’ye kadar düşmesinin üzüntüsünü yaşıyor. Üreticiler umutlarını ‘Ziraat 900’ olarak bilinen ihracat kirazı ‘Napolyon’ cinsine bağladı. Kazdağları’nın eteklerindeki kiraz bahçelerinde erkenci kiraz olarak bilinen ‘lambert’ cinsi kirazın fiyatının işçi maliyetlerini karşılamaya yetmediği belirtildi.

PARA ETMİYOR

Toptan alış fiyatının kilo başına 1 liraya kadar düşmesi nedeniyle kiraz üreticileri olarak zor durumda kaldıklarını söyleyen Serhat Köyü’nden Neslihan Özdemir (40) şöyle dert yandı:

“Kiraz bahçelerinde çalışan bir işçi günde 30 kilogram ürün toplarken, 50 TL yevmiye alıyor. Bu tabloda üretici zarar ediyor. Kirazı toplasak bir türlü, toplamasak bir türlü. Ürünü topluyoruz para etmiyor. Toplamasak gelecek yıllarda mahsul vermiyor. Toplamaktan başka çaremiz yok. Ama bu durumda da zarar ediyoruz.”

Bayramiç halinde kiraz toptancılığı yapan Necmi Şimşek ise, “Biz de şaşkınız. Erkenci kiraz dalında kaldı. Kiraz ihracatçısının bölgeye gelmemesi büyük sorun oldu. Üretici umudunu Ziraat 900 olarak bilinen Napolyon cinsi kiraza bağladı. Yeni yeni mahsul toplanmaya başlandı. Ama ihracatçı gelmezse Napolyon kirazı da 2 ya da 2 buçuk liraya ancak alıcı bulur” diye konuştu.

Fiyatları aracılar manipüle ediyor

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu fiyatların üretimle bir alakası yok. Üretici ile tüketici arasındaki mesafe iyice açıldı. Aracı tüccarlar fiyatların düşmemesi için piyasaya az ürün veriyor. Mal üreticiden çok gelince denize dökenler bile var. Halk bu yüzden pahalı ürün alıyor. Fiyatlar aracı tüccarlar tarafından manipule ediliyor. Şu anda erik, kiraz ve armut fiyatları üretim az olduğundan dolayı yüksek değil. Tamamen spekülatif. Normal koşullarda üretici birlikleri olması gerekiyor. Bu birlikler piyasayı dengeleyebilirler. Ancak Türkiye’de böyle bir mekanizma yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here