HSBC’den sonra, Total, Limango, Bank Pozitif bir süreden beri Türkiye piyasasından çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye’ye olan yabancı ilgisi kadar Türkiye’den çıkma kararı alan birçok firma da bulunuyor. Türkiye’de çıkış hazırlığı yapan yabancılar listesinde öne çıkan finans sektörü firmaları. Finans sektörünün yanı sıra, akaryakıt ve hizmet sektöründen firmalar da benzer bir pozisyon içine girdi. İşte son aylarda Türkiye’den çıkmaya çalışan yabancı firmalardan bazıları:

25 YIL ÖNCE TÜRKİYE’YE GELDİ

HSBC, 1990 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’deki faaliyetlerini satma kararı aldı. Banka ayrıca Brezilya ve Türkiye’deki satışların işgücünde 25,000 kişilik azalma yaratacağını duyurdu. İsrail’in Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olan Bank Pozitif’in ana hissedarı Hapoalim Investments, bu bankadaki paylarını satma kararı aldı. Yüzde 69.83 payla Bank Pozitif’in büyük ortağı İsrailli Hapoalim Grubun, Türkiye-İsrail arasındaki siyasi gerginliğin de etkisiyle bir süredir bankayı satmayı gündemine aldığı ve hatta çeşitli görüşmeler yürüttüğü kaydediliyor.

e-ticaret sektörünün önemli oyuncularından Alman Limango, Türkiye’deki faaliyetlerine son verdi. Limango Türkiye pazarına 2009 yılında girmişti. Limango’nun sitesine konulan açıklama ile duyurulan ‘çıkış kararı’ için şu ifadeler yer aldı: “30 Mart 2015 tarihi itibariyle limango.com.tr sitemizde yürütmekte olduğumuz faaliyetlerimize üzülerek son veriyoruz.”

CİTİGROUP HİSSELERİNİ SATTI

ABD’li bankacılık devi Citigroup Akbank’ta kalan yüzde 9.9’luk hissenin satışını tamamladı.

Akbank’tan KAP’a yapılan açıklamada, Citigroup’un bankada kalan yüzde 9.9 payını satma konusunda bir prensip kararı aldığını Akbank’a bildirdiğini ifade edilmişti.

Akaryakıt sektöründeki düzenlemelerin kâr marjları üzerindeki baskısı artarken, Fransa merkezli petrol ve gaz şirketi Total Türkiye’deki akaryakıt dağıtım faaliyetlerini satmak üzere Societe Generale’i yetkilendirdi. Avrupa’da akaryakıtın en pahalı olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye’de yüzde 60’ı aşan vergi oranları ve sektördeki sert düzenlemeler dağıtım şirketlerinin kârlarını baskılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here