Gece boyunca 6 ayrı garajda ESHOT’a ait 1110, İZULAŞ’a ait 255 aracın cihazlarına yeni yazılım yüklendi. Kentkarttaki sorununun çözülmesine az kaldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemine ilişkin sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü, ancak araçlardaki okuma cihazları (validatör) ve turnikeler ile bayilerdeki dolum cihazlarının tamamının yeni programla sorunsuz bir şekilde yeniden çalışması için sürdürülen operasyonun, güvenlik sistemine “izinsiz müdahaleler” nedeniyle henüz tam anlamıyla sonuçlandırılamadığını açıkladı.

YENİ YAZILIM YÜKLENDİ
Günlük 1 milyon 700 bin adet biniş ve dolumu içeren sistemin “güvenli” bir şekilde çalıştırılması amacıyla yürütülen operasyonda, gece boyunca 6 ayrı garajda ESHOT’a ait 1110, İZULAŞ’a ait 255 aracın cihazlarına yeni yazılım yüklendi. Vatandaşların İZBAN, Metro ve İZDENİZ’de sorunsuz yolculuk yapabilmesi için turnikelerde özel önlemler alındı. Dolum gişelerine takviyeler yapıldı.

HUKUKİ İŞLEMLERİ BAŞLATIYORUZ
Ulaşım kartlarına ilişkin operasyonu, Pazar akşamından itibaren ESHOT Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan Kriz Merkezi’nde takip eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kritik iki gecenin sonunda ulaşım kartlarındaki krizi büyük ölçüde aştık. Yaşanan sıkıntıyı hemşehrilerimize mümkün olduğunca hissettirmemeye çalıştık. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamaları daha sonra yapacağım. Ancak şu kadarını söylemekte yarar var: Bu sıkıntıya yol açanlara karşı gerekli hukuki işlemleri başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here