Binlerce yıl önce körfez kıyılarına kurulmuş İzmirimiz “Ege’nin İncisi “diye anılır. Coğrafi olarak geniş bir iç deniz şeklindeki Körfez çevresinde bir inci kolye şeklinde kentleşip gelişmiş, büyümüş olan İzmir büyüyüp genişlemesini “kuzey-batı,güney-batı” kıyıları ekseninde sürdürmekte. Doğal olarak bu büyüme “ulaşım ve trafik” sorunlarını da beraberinde getirmekte.

Karşıyaka, Bostanlı kuzey-batı yönündeki yoğun kentleşmenin getirdiği “ulaşım ve yoğun trafik” sorunu, deniz ulaşımının hızlı ve modern gemilerle takviyesi, daha da önemlisi Aliağa Menderes raylı sisteminin de devreye sokulmasıyla ,ayrıca “çevre yolu” ile önemli ölçüde çözülmüş oldu. Gerek deniz ulaşımının iyileştirilmesi gerekse İZBAN Raylı sisteminin gerçekleştirilmesinde Büyükşehir Belediyemizi kutlamaz isek haksızlık yapmış oluruz. Ancak “güney-batı ekseni” yani Güzelbahçe, Urla, Çeşmealtı, Mordoğan yönündeki,sadece yoğun kentleşme değil aynı zamanda “turizm ve gastronomi (yeme içme) merkezleri olan bölge için ulaşım ve trafik sorunu “maalesef” gittikçe “kronikleşmekte”. Özellikle hafta sonları ve yaz aylarında mesire ve ikinci konutlar yönü de olması nedeniyle de “sahil yolundaki” trafik çoğu zaman Narlıdere’den itibaren hiç abartılmaksızın 6-7 km’lik “kuyruklar” oluşturmakta. Bu tıkanıklık sabah ve akşam saatlerinde daha da vahim bir hal almaktakta.

Bu yerleşim merkezlerinin kıyı boyunca olmaları ve hazır “iskeleleri” bulunması da gözönüne alınarak bu sorunun en akılcı ve rantabl çözümüne “merkezden deniz ulaşımının” etkin katkısı olacaktır. Böylelikle halen bu eksende bu güne kadar çeşitli nedenlerle gerçekleştirilememiş olan deniz ulaşımı, hem trafik sorununun en hafiflemesini hem de İzmirimizin deniz ve gastronomi turizmi merkezleriyle bağlantısını sağlayacaktır.

Öte yandan yoğun trafiğin yarattığı karbon monoksit salınımının neden olduğu hava kirliliğini bir ölçüde önlemesi, rahat, hızlı, keyifli ve de ekonomik olması cabası. Bu avantajlarının yanı sıra İzmirli “deniz kıyısında yaşayıp da denizin avantaj ve nimetlerine sırtını dönmeyip” deniz ve Körfezle “barışık” yaşamaya alışacaktır.

Gençliğimizde Alsancak’ta otururken hafta sonları sırf gezmek (o zamanki bir nevi iç turizm), stres atmak için vapurla Karşıyaka’ya gidip geldiğimizi hatırlıyorum. İnanıyorum ki İzmir merkezin, ilk etapta Güzelbahçe ve Urla ile denizden ulaşımı yakın zamanda gerçekleşecek ve gençliğimizin o anıları “nostalji” olarak kalmayacak. Büyükşehir Belediyemizin bu yönde projeleri olduğunu duyuyor ve umutlanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here