İzmir’de günlerdir süren kentkart krizine dair konuşan Başkan Kocaoğlu, sorunun büyük ölçüde giderildiğini aksayan küçük sorunlar için de ek önlemler alacaklarını söyledi

Umut KARAKOYUN / İzmir’de 31 Mayıs gecesi başlayan kentkart krizini çözmek için günlerdir yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, yeni formüller geliştirdi. Belediye meclisinin Haziran ayı ilk birşeliminde konuya dair açıklama yapan Aziz Kocaoğlu, yaşanan sorunda faturanın vatandaşa kesilmeyeceğini, toplu taşımaya zam olmadığını dile getirdi.
Kocaoğlu; “16 sene önce kart uygulamasına geçildi. Bugüne kadar o firma ile çalışılmış. Tekrar dönem bitip doğal olarak ihaleye çıkıldığında ihale başka bir firmada kalıyor. İster istemez eski firma Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itiraz ediyor ve evrakları inceleniyor. İtirazı yeterli görülmüyor ve biz de diğer firmaya ihaleyi veriyoruz. O bunu yaptı, bu bunu yaptı kısmını bir tarafa bırakıyorum. 31 Mayıs’tan beri istenen evraklar, yapılması gereken işler ve teknik bilirkişilerle birlikte bu konuyu derinlemesine çalışıyoruz. Hukuka intikal eden bölümleri var. Bir geçiş dönemi bunalımı gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu olan ESHOT Genel Müdürlüğü tüm işleri mevzuat çerçevesinde yapmakta ve kayıt altına almaktadır. Sonuç olarak, ayın 1’inden bu yana çift sistem çalıştık ve uyumsuzluklar söz konusu oldu. Firmaların haberleşmesinde sıkıntılar yaşandı. Biz de belediye olarak vatandaşlarımızı mağdur olmaması için, ücretsiz geçmelerini sağladık. Toplu ulaşım sisteminde tahsilatta bir azalma yaşandı” dedi.

HAYAT FELÇ OLUR
Düğümün çözülmesi noktasında çalışmaların sürdüğünü ve büyük ölçüde yol katettiklerini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; “Buradaki tahsilat kayıplarını tespit ederek, belki iki firma birden sorumlusu hangi firma ise, ona yasal yoldan rücu edeceğiz. Günde 1 milyon 700 bin civarında yolcu taşıyoruz. İzmir gibi bir kentte bu ulaşım hizmetini vermemek, hayatın felç olması demektir. En önemli problem vatandaşlarımızın nasılsa kimse dur demiyor diyerek eksi bakiye ile geçmesidir. Buradan onlara bir an önce kartlarını doldurmalarını rica ediyorum. Eksi bakiye ile yolcu bindirmeyeceğiz. Bunu kamuoyuna bildirmek istiyorum. Bu başımıza gelen bir krizdir. Kimse böyle bir kriz gelsin istemez ama bir yerlerden çıkar gelir. Bunu en az hata ile, vatandaşımıza yansıtmadan çözmek bizim görevimizdir. Sistem her an, her saat iyileşme devam ediyor. Birçok yöntem üzerinde duruyoruz. Normal kartların dışında kağıt bilet basmamız söz konusu. Sıkışan yerlerde bilet satılması, şoförlerimizin yolcuyu indirmemek için kağıt bilet satması söz konusu. Üç-beş kartların da satılması gündemde. Ne yapabileceksek yaşama geçirmek için çalışıyoruz. Seçim arifesine geldiği için de bu konu heyecanlı biçimde konuşuldu. İzmirli hemşerilerimizden hayatı durdurmamak için, kimseyi işinden etmemek, zamanında ulaşımını sağlamak için sağladığımız bu özveriye destek olmalarını diliyorum. İzmirli hemşerilerimizin bunu yapacağından da eminim” ifadelerini kullandı.
AKP Grup Başkanvekili Bilal Doğan’ın durumun bürokrat hatasından kaynaklandığını belirterek, “Bu kaybın sorumlusu kimdir? Bu kayıp vatandaşa zam olarak mı dönecek?” diye sordu. Kocaoğlu, zam yapılmayacağını söyledi. AKP’li bir başka meclis üyesi Çağlar Haspolat ise olay sabotaj mı yoksa talihsizlik mi sorusuna ise Başkan Kocaoğlu, “Bunun adı krizdir. Sabotaj mı, kader mi, kriz mi, incelemeler sonucunda çıkacak, onu da burada paylaşacağız” ifadeleriyle toplantıyı sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here