Ne diyordu son Başbakan;
“16 Nisan’dan sonra Türkiye uçacak!”
Doğru söylemiş gerçekten de uçuyoruz. Nasıl mı? Enflasyon jet hızında. Yüzde 11.8 ile son 8 yılın zirvesinde. İşçinin, memurun, emeklinin, köylünün durumu perişan.
Yatırımlar neredeyse durdu. İşsizlik her ailenin kabusu. Her 4 gençten biri işsiz. Yoksulluk sınırındaki ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kapanan iş yerleri, artan dış borçlar, turizmdeki karanlık tablo nelerin uçtuğunu çok iyi anlatıyor.
Uçan Türkiye’de bir uçuş da adalet ve hukukta. Fakat bu öyle bir uçuş ki, adeta gözlerden kayboldu. 16 Nisan’dan bu yana tam 800 partili hakim atadılar. Şimdi yargıya işin düştüğünde derdini eski il başkanına ya da eski milletvekili adayına anlatacaksın.

Mutlu musun Urfalı kardeşim? Referendumda yüzde 71 “evet” demiştin. Gerçi bunların ne kadarı mühürlü oy belli değil ama sonuçta bu anayasa değişikliğini onaylamışsın. Şimdi hayatında neler değişti? 18 yaşındaki kızını milletvekili yapabilecek misin? Ya da artık iş bulabilmek için, bir lokma ekmek için yüzlerce kilometre uzağa gitmeyecek misin? Bak, ektiğin pamuk maliyetini karşılamıyor. Gübre, mazot fiyatları almış başını gidiyor. Verdiğin evet oyu seni uçurdu mu? Adamlar Amerika’dan, Yunanistan’dan hatta Burkino Faso’dan pamuk ithal ediyorlar.
Sen Gaziantepli dostum… Ne durumdasın? 16 Nisan’dan bu yana huzurlu musun? Yüzde 66 “evet” oyu vermişsin. Kentteki işsizliğe çare bulabildin mi? Ürününü daha rahat satıp, daha çok para kazanabiliyor musun ? Bak, antep fıstığının adı da değişecek neredeyse. İtalya’dan, Mısır’dan, İran’dan ithal edilen fıstıklar tezgahlarda yerini aldı bile… Arpanı Rusya’dan, nohudunu Meksika’dan getiriyorlar.

Sen Karadenizli birader…Rize’de yüzde 75, Trabzon’da yüzde 66, Giresun’da yüzde 61 “evet” oyu kullanmışsın. Uçmaya başladın mı? Bak Kenya’dan, Endonezya’dan, Çin’den, İran’dan çay ithal ediyorlar. Yemyeşil alanlarını yandaş müteahhitlere peşkeş çekiyorlar. Seni HES cehennemine mahkum edecekler. Nefes alacak bir yeşil alan bırakmayacaklar, farkında mısın? Yaptıklar duble yollar bir bir patlıyor. Uçan Türkiye’yi görebiliyor musun?

Bunlar kandırıldıklarını itiraf ediyorlar da bari sen, seni kandırmalarına izin verme.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here