Türk-Alman Ekonomi Günü Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçeliği Maslahatgüzar Robert Dölger, “Uzun süreli iş birliği içerisinde bir takım süreçler oluyor. Ama bu süreçleri karşılıklı menfaatleri koruyarak daha ileri götürmek gerekiyor. Biz burada Federal Hükümet adına Türkiye’nin bizim için çok stratejik bir partner olduğunu ve bu bağların devam ettiğini belirtmek istiyorum. Uzun vadeli menfaateleri dikkate alarak bu birlikteliğin güçlenmesi gerekiyor” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi Almanya’ya ihracatı artırmak için Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyük Elçiliği işbirliğinde Türk-Alman Ekonomi Günü’nü düzenledi. Toplantıya, EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzar Robert Dölger, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ile Türk ve Alman firmalarının yetkilileri katıldı. Toplantıda konuşan EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya’nın Türkiye’nin önemli bir stratejik ortağı olduğunu belirterek, “Amerika, Japonya ve Almanya bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sanayi devi ülkeler. Ayrıca yaklaşık 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en önemli pazarı konumunda yer alıyor” dedi. Almanya ekonomisinin 2009 yılında son 60 yılın en büyük gerilemesini yaşadığını hatırlatan Ünlütürk, “Almanya ekonomisinin yıllık bazda yüzde 5 oranında küçülmesi, sadece ülkenin kendi iç dinamiklerini değil, stratejik ticari ortağı ülkeleri de olumsuz yönde etkiledi. Almanya önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da ülkemiz ihracatinda lider konumunu korurken, ithalatta Çin’in ardından ikinci sırayı almıştır. Dış ticaret açığımız 2016 yılı verilerine göre 7.5 milyar dolar seviyesindedir. 2016 yılı verilerine göre ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Birliğimizden 2016 yılında Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat 1 milyar 272 milyon dolardır. Ülkeye olan ihracatımızın yüzde 90’ı ağırlıklı olarak sanayi mamullerinden oluşurken yüzde 10 oranında tarım ve gıda ürünleri ihracatı gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

ALMAN YATIRIMCILARA DAVET

EİB olarak Almanya ile katma değeri yüksek ürünleri ihracatı konusunda iş birliği yapmak istediklerini belirten Ünlütürk, “Oldukça geniş yatırım olanaklarına sahip İzmir ve Ege Bölgesi’ne daha çok dikkat kesilmenizi diliyorum. Ürünlerimizin ülkede daha iyi pazarlanabilmesi ve tanıtılabilmesi için pek çok proje ve çalışma gerçekleştiriyor, fuarcılıkta da dünya lideri olan Almanya’da Türk firmalar olarak birçok fuara iştirak ediyoruz” dedi.

“İZMİR YENİ YATIRIMLARA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIR”

EBSO hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ise İzmir’in ve Türkiye’nin menfaatlerini gözeterek sanayileşme faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “İzmir’in hem potansiyeli, hem konumu, hem de dünyaya bakışı açısından ülkemizin Batıya açılan kapısı olarak tanımlandığını ifade eden Gökçüoğlu, “Bu durumu teyit eden İzmir?in bir verisi var ki, yabancı sermaye kültürünü ve uluslararası yatırımcılarla nasıl aynı dili konuştuğunu en iyi şekilde özetlemektedir. Yabancı sermayeli firmaların en çok geldiği ilk 3 sanayi şehri içinde, İzmir?e gelen firmalar yüzde 19 ile imalat sanayinde ilk sırada yer almaktadır. İzmir’de, Alman yatırımcı firma sayısı 585’tir” dedi. İzmir’in potansiyelinden söz eden Gökçüoğlu şöyle konuştu:

“1,5 milyarlık bir nüfusa ve 25 Trilyon dolar GSMH ile 8 Milyar dolar ticaret hacmine ulaşılabilirlik, 28 ülke ve 70 şehre direkt uçuş imkânı, nitelikli işgücü, 13 OSB, Serbest Bölge ve Teknoloji Geliştirme Bölge avantajları ile İzmir bir yatırımcı için oldukça cazip fırsatlar anlamına gelmektedir. Teşvikli yatırımlar açısından 1. Bölge’de yer almasına rağmen, yüksek teknolojili ürünler, enerji, savunma sanayi, otomotiv gibi birçok alanda 5. Bölge teşvik imkânlarından yararlanmaktadır. Devam eden ulaşım altyapı projeleri ile de, İzmir yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazırdır. ”

“ALMANYA’YI TANITMAK İSTİYORUZ”

Federal Almanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzar Robert Dölger, İzmir’in, Ankara ve İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en büyük ekonomik bölgelerden biri olduğunu belirterek, “Ticari ilişkiler açısından İzmir’in yurt dışı ile ekonomik bağları söz konusu. Bizim için de bu ekonomik gününü düzenlemek için iyi bir sebep. 2007 yılından beri bu ekonomi günlerini düzenilyoruz. İstanbul’daki Alman- Türk Ticaret Odası ve yereldeki odalarla birlikte iş birliği ile bu günü düzenliyoruz. Türk ve Alman iş adamlarını buluşturarak yeni iş imkanları yaratmak ve Almanya’yı tanıtmak istiyoruz. Almanya’nın da yatırım için iyi bir ülke ve seçim olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

“SADECE MERKEZİ DEĞİL DİĞER BÖLGELERİ DE DEĞERLENDİRİN”

16 eyaletin her birinin kendine göre ekonomik özelliği ve gücü olduğuna dikkat çeken Dölger, “Başkent ve merkezlerden değil bölgelerden de faydalanmak gerektiğini göstermek istiyoruz. Burada İzmir de bir örnek, Türkiye’nin en büyük ekonomik bölgelerinden biri. Burada 150 yıldan beri, Osmanlı döneminden bu yana faaliyet gösteren şirketler var. 6 bin 700 Alman şirketi burada faaliyet gösteriyor. Almanya’nın 1980 yılından bu yana Türkiye’ye doğrudan 12 milyar euro değerinde yatırımı var. 2015 verilerine göre iki ülke arasında 37 milyar euro ticaret hacmi var” diye konuştu.

“KARŞILIKLI MENFAATLERİ KORUMAK GEREKİYOR”

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Dölger, şöyle konuştu:

“Uzun süreli iş birliği içerisinde bir takım süreçler oluyor. Ama bu süreçleri karşılıklı menfaateri koruyarak daha ileri götürmek gerekiyor. Biz burada Federal Hükümet adına Türkiye’nin bizim için çok stratejik bir partner olduğunu ve bu bağların devam ettiğini belirtmek istiyorum. Uzun vadeli menfaatleri dikkate alarak bu birlikteliğin güçlenmesi gerekiyor. Türkiye bizim için ekonomik açıdan çok cazip bir yatırım yeri. Türkiye’de çok eğitimli iş gücünün oludğunu biliyoruz. Büyüyen bir nüfusa sahip, satın alma gücüne sahip olan bir nüfusu var. Geçen hafta Türk ve Alman ekonomi bakanları Berlin’de yakın bir ilişkinin önemini vurguladı. Biz Türk Alman ekonomik işbirliğinin gelişmesi için girişimde bulunmak istiyoruz. Bugün aramızda İzmir başkonsolosluğu vize sorumlusu da bize katılacak ve vize konusundaki soruları yanıtlayacak.”

Konuşmaların ardından şirket temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here