Bayraklı Tepekule Mahallesi’nde uzun yıllardır kanayan yara haline gelen arsalardaki ipotek sorunu, yeni imar planının onaylanması ile sona erdi

Bayraklı Belediyesi Tepekule Mahallesi’nde binlerce kişiyi ilgilendiren imar karmaşasına son verdi. Belediye, 1986’dan bu yana kayıtlara işlenmeden el değiştiren ancak ilk sahipleri tarafından üzerine ipotek konulan tapulardaki ipotekleri mahkeme kararıyla kaldırttı. Bayraklı Belediyesi’nin yaptığı yeni plan da (ıslah düzeltmesi) Büyükşehir Belediyesi’nce kabul edildi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Çabaladık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Bayraklı Belediyesi, yaklaşık 30 yıl Tepekule Mahallesi’nde bin 600 konutu ilgilendiren imar planlarında yapılan hatanın düzeltilmesini sağladı. O dönem yapılan imar planlarına göre, arazilerini satan şahısların arazilerini yeşil alana, yola terk etmesi gerekirken tapulara ipotek koydurdu. Bu sırada araziler, üzerinde ipotekle ilgili bir sıkıntı görünmediği için birçok kez el değiştirdi. Ancak ilerleyen yıllarda sayısal sisteme geçiş aşamasında bu durum fark edildi. Vatandaşlara yüklü miktarda borç çıkartıldı. Bu noktadan sonra Bayraklı Belediyesi harekete geçti. İlk olarak yeni planlar hazırlanarak onaylanması için büyükşehir belediyesine gönderildi.

DAVA AÇILDI
Bu konuya ilişkin 2009’da İzmir 3. İdare Mahkemesi, 2013’te İzmir 4. İdare Mahkemesi ve son olarak Bayraklı Belediyesi İzmir 5. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Son olarak mahkeme Bayraklı Belediyesi’nin bölgeyle ilgili yaptığı yeni planların kabul edilmesini ve ipoteklerin kaldırılması kararını verdi. Büyükşehir yeni planları kabul etmesiyle 6 yıl uğraşın ardından yaşanan sıkıntı vatandaşın lehine sonuçlanmış oldu.

İPOTEK SORUNU ORTADAN KALKTI
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, tapulardaki ipotek sorunun ortadan kaldırdıklarını, açtıkları davayı kazandıklarını belirterek Tepekule Mahallesi sakinlerine müjdeyi verdi. Başkan Karabağ, “Açtığımız dava hemşerilerimin lehine sonuçlandı. 1986 yılında yapılan planlardaki hatalı parselasyonlar bize geldiğinde hemen iptal ettik. Bedelsiz terklere imkan veren yeni parselasyon planı yaptık. Bu yaptığımız işlemi mahkeme götürdüler. Mahkemede kaybettiler. Kararı bir üst mahkeme taşıdılar. Mahkeme de, ‘Büyükşehir Belediyesi’ne onaylatın’ dedi. Bunun için iki yıldır uğraşıyoruz. Sonunda başardık. Yeni planlar ilk olarak Büyükşehir Encümeninde kabul edildi. Söz konusu eski plan iptal edildi. Yenisini Büyükşehir Belediyesi’ne onaylattık. Artık yerleriniz ipotekten kurtuldu. Çabalık ve başardık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here