CHP’nin çözümsüzlüğün adresi olmayacağını belirten Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Tek parti iktidarı sona ermiştir. Ancak malesef tek parti devleti devam etmektedir” dedi

7 Haziran seçim sonuçlarını düzenlediği basın toplantısında değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “7 Haziran sonuçları iktidardan kimin düştüğünü açık bir şekilde ortaya koydu. AKP 7 Haziran’da iktidardan düştü. Yüzde 60’lık kitlenin beklentileri akıl, mantık çerçevesinde ele alınıp bundan sonrasına dönük adımların atılması hepimiz için malum bir değerlendirme. CHP olarak bir kez daha ifade ediyoruz. Herhangi bir siyasi partimize oy veren yurttaşımızı asla yok sayan bir değerlendirme darlığı içinde değiliz. 7 Haziran’da tek parti iktidarı sonlandırılmıştır. Ancak tek parti devleti maalesef şu anda devam etmektedir” diye konuştu.

HÜKÜMET YÜZDE 60’INDIR

CHP’nin en uygun hükümet modelinin yüzde 60’ın içinden çıkacağına inandığını belirten Koç, “Ekonomik istikrar, büyüme, kriz yönetimi için gerekli güven ortamını sağlayacak en uygun hükümet modelinin yüzde 60’ın içinden çıkacağına biz inanıyoruz. Bu uzlaşma parlamenter demokrasiyi de rayına sokabilecek. Cumhurbaşkanını anayasal yetki sınırlarına çekecek. Siyasi kirlenme ile mücadele edebilecek. Yolsuzlukları, yaşanmış yolsuzluk iddialarını yargıya taşıyabilecek bir büyük toplumsal uzlaşmaya Türkiye’nin ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.

CHP’nin çözümsüzlüğün adresi olmayacağını da vurgulayan Koç, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir çözümsüzlüğün adresi olmayacağını bir kere daha açık ve net bir şekilde ifade ediyorum” dedi.

TOPLUMSAL KAYGILAR ÖNEMLİ

MHP’nin koalisyona ilişkin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Koç, “Yaşanmış çatışmalardan, uzlaşmazlıklardan yola çıkarak bir pozisyon belirlemek yerine, toplumun gelecek beklentisi, demokrasi, refah gibi bir süreci hep beraber değerlendirmek mümkün. Kişisel veya partisel kaygıların ön planda olduğu değil ülke ve toplum yararına olabilecek olan kaygıların daha önde olduğu bir değerlendirme kapsamında olması da tabii istenilen, beklenilen bir durum” diye konuştu.

AKP, CHP KOALİSYONU

AKP, CHP koalisyonu olasılığını değerlendirmesi istenen Koç, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun 14 madde ile ifade ettiği tüm noktalar bahsettiğiniz siyasi parti tarafından ne kadar hayata geçirilebilir, böyle bir ortaklık olduğunda bunların hangisinin gerçekleşmesi için irade koyabilir. Bunlar bize değil bahsettiğiniz adrese sorulması gereken sorular. Yolsuzlukların önlenmesi konusunda adım atabilecek misiniz? Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda adım atabilecek misiniz? Hukuken şu anda cumhurbaşkanı olan sayın Erdoğan’ın anayasal sınırlar içerisine çekilmesi sağlayacak irade gösterebilecek misiniz?” diye sordu.

1 yıl erteledikleri olağan kurultay takviminin 20 Haziran itibariyle başlayacağını anlatan Koç, sürecin 20 Aralık’ta sonuçlanacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here