Referandum sürecinde herkes bir şeyler söylüyor. Burada dikkati çeken Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok doğal ve yumuşak bir kampanya yapması. Kampanya klibinde bir çocuk var. Bu arada kampanyaya bir destek de Şili’den geldi. Referandum sürecinde CHP’ye ilham veren “No” filmine ilham kaynağı olan reklamcı Eugenio Garcia Ferrada, CHP Gençlik Kolları’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. “No” filmi 1988 yılında Şili’de diktatör Pinochet’nin devrildiği referandum sürecini anlatıyor. Filmin asıl odak noktası ise, muhaliflerin yürüttüğü “Hayır” kampanyası. O film, CHP’ye de ilham kaynağı oldu. Aslında Cumhuriyet Halk Partisi’nin en büyük hamlesi referandumu Anayasa Mahkemesine götürür diyenlerin şaşırtması oldu. Tabii bu aşamadan sonra Cumhuriyet Halk Partisi yumuşak bir üslupla sahalara indi. Bu arada CHP hayır kampanyasına Milliyetçi Hareket Partisi muhalifleri ile Saadet Partisi’nin destek vermesi çok önemli.

Cumhuriyet Halk Partisi sahalarda hayır çıkarsa yönetimde hiçbir şeyin değişmeyeceği algısının iyi işliyor. En son Kemal Kılıçdaroğlu “Biz Binali Yıldırma” çalışıyoruz dedi.

Aslında olay çok basit Referandumda oylayacağımız şey şudur: Türkiye bir parti devleti olarak tek adam yönetimine girsin mi girmesin mi?

“Girsin” diyenler evet oyu verecek, “Girmesin” diyenler hayır oyu verecek. Bu kadar basit.

AKP’nin söylemleri ise oldukça sert. Örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayanlarla Hayır oyu verecekleri ayni kefeye koyuyor. Peki o kalkışma gecesinde Meclis’te AKP, MHP ve CHP milletvekilleri yok muydu?

Bu değerlendirmelere İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın değerlendirmesi ile noktayı koyayım;

Türk Milleti olarak bizler canımız pahasına hür yaşama mücadelesini nesillerdir veriyoruz. Bu anayasa değişikliği ile bizden tek bir adama özgürlüğümüzün teminatı olan egemenliğimizi, tapumuzu, evlatlarımızın kaderini vermek istiyorlar. Bunlar namusumuzdur veremeyiz. Laik demokratik hukuk devletinden vazgeçemeyiz. Teklik Allaha mahsustur. Bizden Allahü Tealanın Hz. Peygambere vermediği yetkilileri haşa-tek bir şahsa vermemizi istiyorlar. Asla vermeyeceğiz.”

Haftaya buluşmak üzere hoşça kalın dostlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here