Torbalı’da Cumhuriyet tarihinin en büyük çevre yatırımı ve sosyal yaşam kampüsü kabul edilen 22 km. uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi için devasa araç parkı kuruluyor

Fetrek Çayı Islah projesinin uygulandığı alanda incelemelerde bulunan DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Torbalı’da Cumhuriyet tarihinin en büyük çevre yatırımı ve sosyal yaşam kampüsü kabul edilen 22 km. uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi için devasa araç parkı kurulacağını müjdeledi. Diniz, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i makamında ziyaret ederek sürdürülen çalışmaları anlattı.
Fetrek Çayı Islah projesinde kullanılmak üzere yurt dışından 40 iş makinesinin geleceğini, toplamda 100 dolayında ağır iş makinesiyle projeye devam edeceklerini belirten DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz şunları söyledi:
“Makine İkmal Daire Başkanımız, Yer Altı Suları Daire Başkanımız, Proje İnşaat Daire Başkanımızla kuvvetli bir ekiple ‘burada neler yapabiliriz’ onları incelemeye geldik, yukarıdaki göletlere kadar gittik ve incelemelerimizi yaptık. Projeye başlandı, ilerliyoruz. İşin hacmi, önemi, bölgeye ve çevreye sağlayacağı katkı, gelecek kuşaklara bırakacağı miras çok ama çok büyük” şeklinde konuştu.

250 YILLIK BİR BÜYÜK RÜYA
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Fetrek çayının sıradan bir ıslah projesi olmadığını belirterek, “ Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof.Dr. Veysel Eroğlu, bize ‘100 yılın projesi’ demişti. Burası önümüzdeki 250 yılın en büyük çevreci, en büyük sosyal yaşam en büyük kullanılabilir, halka açık yeşil alan projesi olacak. Toplamda 22 km. uzunluğundadır. Su yatağının iki yakası değerlendirilip yaşama kazandırıldığında 44 km. dolayında. İçinde adaların yer aldığı, yelken sporlarının yapılabildiği, göletlerin bulunduğu onlarca tesisin yer alacağı muhteşem bir vadi projesidir. Sadece İzmir değil, Ege değil, bütün Türkiye’den vatandaşlarımız bu emsalsiz alanı görmek, gezmek ve yaşamak için gelecekler.
Sadece bir rakam vermek gerekirse, büyük hacimli olarak 150 bin ile 200 bin arasında ağaç vadiye dikilecek. Bu projeyle doğal güzellikleriyle ilgi odağı olan Torbalı köyleri de ayrı bir ilginin merkezi olacaklar. İlk adımlar atıldı. Sayın bakanımız bu anlamda Torbalı’ya çok şey katıyor. Kamu yatırımlarında altın yılımızı yaşıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here