Standard and Poor’s liradaki oynaklığa bağlı olarak ‘borç dinamikleri’nin zayıflaması durumunda not indirimine gidebileceği uyarısı yaptı

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor’s (S&P) genel seçim değerlendirmesi hakkında sıkça sorulan sorulara ilişkin görüşlerini içeren bir açıklama yaptı. S&P açıklamasında, Türkiye’de genel seçim sonuçlarının, yargı, finansal düzenleyiciler ve Merkez Bankası üzerindeki baskıyı azaltıp politikaların öngörülebilirliğini artırabileceğinin altı çizildi.
Bu gelişmeye karşılık, hükümet kurulmasına ilişkin belirsizliğin önümüzdeki birkaç ay sürebileceği vurgulanan S&P açıklamasında, “Hükümet zamanında kurulursa istikrar için olumlu; ancak, Türkiye’nin kredi notu üzerinde uygulanacak politikalar rol oynayacak” denildi.

BELİRSİZLİK SÜREBİLİR
Koalisyon oluşması durumunda politikaların öngörülebilirliğinin kısmen kabinedeki önemli pozisyonlara yapılacak atamalara bağlı olacağına da işaret edilen açıklamada, “Erken seçime gidilmesi halinde siyasi belirsizlik yıl sonuna kadar yüksek seyreder, yatırımlar gecikirse büyüme üzerinde baskı yaratabilir” denildi. S&P açıklamasında, seçimlerden sonra lirada biraz zayıflama olduğuna işaret edilerek, “Liradaki oynaklık tüketici güveni ve enflasyon üzerinde etki yapabilir” denildi ve “Böylesi gelişmeler mali performans ve borç dinamiklerini zayıflatırsa not indirimine neden olabilir” uyarısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here