Tüm ülkeler ABD Başkanı Donald Trump’un uygulamaya koyacağı politikaları bekliyor. Trump’un A takımının, dört konuda hazırladıkları alternatifli 4 yıllık projeksiyonlarını bu hafta içerisinde Başkan’ın masasına bırakmaları bekleniyor. Ayda koloni kurma hedefini de içeren bir UZAY dosyası. Yeni bir ekonomik yapı ve programı içeren PASİFİK dosyası. AR-GE araştırmalarına yeni bir yön verecek olan KUZEY KUTBU dosyası. Aralarında Orta Doğu bölgesi de olmak üzere çeşitli yerlerde gelişen olaylara karşı ABD’nin uygulaması gereken politika alternatiflerini içeren ACİL ÖNLEM dosyası. Trump’un bu konularda uygulamaya koyacağı politika ve alacağı kararlar tüm ülkeleri etkileyecektir.
Bunlar arasında ACİL ÖNLEM paketi içerisinde yer alan bir konu hem Türkiye’yi hem de bölgeyi yakından etkileyecek gibi gözüküyor. ORTA DOĞU uzmanlarının önerdikleri alternatif yaklaşımlarından biri de Başkan’ın 24 Nisan da yapacağı konuşmada Ermenilere karşı 1915’te yapılanların bir SOYKIRIM olduğunu söylemesi.
Söyler mi söylemez mi şu anda bilmek mümkün değil. Ancak söylediği takdirde üç yönde çeşitli sorunlarla uğraşan Türkiye bir de uluslararası platformlarda Ermenilerin toprak ve tazminat talepleriyle karşı karşıya kalacaktır.
Ayrıca ABD’nin 1970’li yıllardan bu yana Orta Doğu’da kurmak istediği İsrail-Kürdistan-Ermenistan ekseninin son halkası da tamamlanmış olacaktır. Dış politikamızı oluşturanların günlük gelişmelerin yanı sıra yakın gelecekte gündeme gelebilecek böyle bir duruma karşı “Nasıl bir önlem” alınacağını şimdiden düşünmelerinde yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here