Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından ölen madencilerin ailelerinin avukatlığını yapan Zeynel Balkız MHP’den, Ünal Demirtaş ise CHP’den milletvekili seçilip Meclis’e girmeyi başardı

Geçen yıl 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağında çıkan yangın ardından 301 madenci yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmalarının tamamlanması ile başlayan savcılık soruşturması ve yargılama sürecinde davanın takipçisi olan iki avukat, genel seçimlerde, milletvekilliği için yarışa girdi. Avukatlardan Zeynel Balkız, MHP’den Manisa milletvekilliği, Ünal Demirtaş ise CHP’den Zonguldak milletvekilliği için yarışa girdi. Farklı parti ve illerden meclise girmelerine rağmen her iki ismin mesajındaki ortak nokta da Soma davası ve mağdur ailelere oldu.

ADİL YARGILAMA ÖNEMLİ
Manisa Barosu eski Başkanı ancak, yeni milletvekili olan Zeynel Balkız, Pazartesi günü başlayacak duruşmalara da yine katılacağını söyledi. Soma faciasının sadece adli bir yargılamaya indirgenmemesi gerektiğini da vurgulayan Zeynel Balkız, şöyle dedi:
“Vekil olmam önemli değil. Ben yine avukat arkadaşlarımla birlikte Soma davasının yakından takipçisi olacağım. Ancak adli yargılama çok önemli ama bu meselenin bir parçasını teşkil ediyor. Soma mağdurları olduğu gibi dururken sadece bir davaya bunu indirgemek, suçluların yargılanmasını beklemek Soma’nın meselesi halloldu demek değildir. Meseleyi çözmek için yargıyı yargıya havale edip asıl sosyal ve ekonomik gelişmeleri tamamlamak gerekli. Bize bu konuda da iş düşüyor. İşsizliği önleyecek çareleri, Soma halkıyla, STK temsilcileriyle birlikte konuşup yeniden Soma’yı şaha kaldırmamız gerekmektedir. Soma faciasıyla bir kanunlaşma hareketi başladı ama yetersiz kaldı. Yapılanlar, şehit düşenlerin ekonomik durumlarının düzenlenmesiyle ilgili bir meseleydi. Yeni bir maden kanunu ve mevzuatı çıkamadı. Bunu bizim çıkarmamız lazım. Bunun mücadelesini mecliste vereceğiz.”

SUSURLUK DAVASI GİBİ
Soma davasının, 28 Şubat, Susurluk davaları gibi özellikler de taşıdığını ifade eden Balkız, “Hukukun üstünlüğü anlamında da Soma, aynı zamanda bir 28 Şubat süreci veya Susurluk vakası gibi bir davayı hatırlatıyor. Burada hukukun üstünlüğünü zedeleyen bir yol var. Sivil 45 vatandaşın yargılanmasıyla Soma davasını bitiremeyiz. Hesap vermesi gereken siyasiler ve kamu personellerinin de yargılanması, aklanması lazım. Bu olmadan burada adaletin tecelli ettiğini kimse söyleyemez. Ben meclise girdiğim ardan itibaren kamu personeli ile siyasilerin yargılanması için ciddi bir mücadele içine gireceğim. Kanun karşısında hesap verinceye kadar mücadele edeceğim. Kanun önüne çıkartılıp sorgulanabilir hale geldikleri zaman, ‘yargı Soma’da adil bir şekilde işlemeye başladı’ diyebileceğiz. Bu olmadığı zaman Soma davası hükümetin baskısı denetimi altındadır. Adil yargılama yoktur” dedi.

Ailelerin meclisteki avukatı olacağım
CHP Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş da, Karadon grizu patlamasında ölen 30 işçinin bazılarının avukatlığını yaptığını anlattı. Ünal Demirtaş, Soma’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş kazasının görüldüğünü vurgularken, mağdur ailelerin avukatlığını üstlenmek ve sonucu alınıncaya kadar devam ettirmek gerektiğini söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti:
“Mağdur ailelerin avukatı olarak milletvekili oluncaya kadar devam ettirdim. Ancak bundan sonra avukatlık yapmam mümkün değil. Soma’daki mağdur ailelerin meclisteki avukatı olmaya devam edeceğim. Davaları da gözlemci olarak milletvekili olarak takip edeceğim. Milletvekilimiz Özgür Özel ve diğer partili vekillerle bu davanın yakından takipçisi olacağım, hak ihlallerinin giderilmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Hukuki süreç içinde, ailelerin meclisteki avukatı olacağım. Sadece Soma’nın değil, Türkiye’de de hak ihlallerinin avukatı olacağım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here