okan yuksel

“Kişiyi bir ömür boyu göreceksiniz ki, portresini çekebilesiniz” diyor Albert Stickens. Tam kırk yıldır gördüğüm yüreğimdeki güneşlerden bin yıllık dostluk yaşadıklarımdan, ustalığını gizlemesini bilen büyük ustalardan Yeşilovalı Şaban, İzmir sporunda sadece “İz Bırakanlardan” değil, ölümsüzleşen insanlardandır.
1960’lı yılların yenilmez armadası Namık Kemal Lisesi’nin futbolcuları, ulusal takımın belkemiğidirler. İngiliz Nevzatlar, Yavru Ayhanlar, Ali Artunerler, Mustafa Denizliler, Mithat Mıhçılar, Özer Yurteriler kuşağından Yeşilovalı Şaban, belki ulusal formayı kuşanamamıştır. Ama milli takımlarda 150’yi aşkın olarak çeşitli görevler yüklenmiş, kendi deyişiyle “Mutluluklar ve şerefler yaşamış” Fatih Terim ve Rasim Kara ile birlikte Ümit Milli Takımımıza finaller oynatmak gururunu yaşamıştır.
Futbolculuk günlerindeki yoklukları, yoksullukları, ezilmişlikleri, sağlıksızlıkları yaşayan Yeşilovalı Şaban, “Yumuşak bir yürek, ipek gibi/ kardeş kardeş atan bir yürek/ çocuk çocuk gülen” Dr. Şaban Acarbay gece yarılarında bile yatağından kalkıp sporcu kardeşlerinin hizmetine koşmuş Türkiye’nin en modern sporcu sağlık Merkezi’ni kazandırmıştır.
Yaşamım boyunca hiçbir yerde tanık aramadım. Ama Nuri İmre, Hüseyin Yangır, Haluk Güney, Çağlayan Sueli, Mehmet Demirpolat şahittir ki Dr. Şaban Acarbay’ın yarınlarımız olan çocuklarımız ve gençlerimiz için, sporcularımız için, ulusal takımlarımız için sağlığımız için, sporun onuru erdemi için, bilim için yaptıkları ve ürettikleri ile ilgili notlar, hem de daktilo ile yazılmış olarak tam üç sayfa tutuyordu.
Her İnsanın tırmanmak istediği bir gökyüzü ve her insanın gizlediği bir çocuk yüzü varmış. Yeşilovalı Şaban, spor için tırmandığı o gökyüzünde “Ve doruklarda kardeş türküleri gibi ve koskocaman bir kırmızı gül”dür. Johanne Goethe “Bilmek yetmez, uygulamamız gerekir, istemek yetmez, yapmamız gerekir” diyor ya, Yeşilovalı Şaban işte bu sözü hayata geçirenlerdendir.
Sporcu, yönetici, teknik adam, bilimci Dr. Şaban Acarbay için ben diyorum ki: Bu gül hiç solmayacak.
Sevgili Dr. Şaban Acarbay dostum geçmiş olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here