Genel seçimlere sayılı günler kaldı. İzmir’de seçimlerin provasına başlayan siyasi partiler başta CHP, MHP ve HDP olmak üzere sandık güvenliği için kendi yöntemleriyle önlem alacak

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala partilerde sandık güzevliği çin alarma geçti. Her parti kendi güvenlik önlemini kendisi alacak. CHP İzmir İl Örgütü bu amaçla 5 bin kişilik bir gönüllü ordusu kurdu. İl Başkanı Bedri Serter, seçim güvenliği için alacakları tedbirleri açıkladı. Serter. “Bizim 15 bine yakın sandık görevlimiz var. Ayrıca sandık harici okullarda görevlendirdiğiniz hemen hemen 5 bine yakında gönüllü dostlarımız var. 2010 yılından bu yana sandık görevlisi olacak arkadaşlarımıza da eğitim vermekteyiz. İzmir’deki sandıklarımızda hiçbir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ancak ıslak imzalı evrakların biran önce sandık görevlileri tarafından bize gelmesi gerekiyor” dedi.

ÖN SEÇİMDEN ANTRENMALIYIZ
CHP, milletvekili adaylarını önseçimle belirledi. Bu nedenle parti 7 Haziran’ın provasını bir anlamda o zaman yaptı. Bedri Serter de antrenmanlı olduklarını ifade ederek, şunları dile getirdi: “Biz bunun antrenmanını ön seçimde yaptık. Ön seçim yapılırken ıslak imzalarımız saat sekiz gibi il merkezimize ulaşmıştı. Ve sonuçlarını 20:15 gibi genel merkeze ulaştırmıştık. Okullarda bilgisayarlar veya akıllı telefonlar aracılığıyla sürekli il merkeziyle kontak kuracak gençlik kolları ekibini kuruyoruz. Islak imzalar alındıktan sonra fotoğrafları çekilip direk merkezimize iletilecek. Koordinasyon merkezinde kurduğumuz ünite biriminde değerlendirilecek. İzmir genelinde çok çabuk sonuca gideceğimizi ve hiçbir şekilde oylarımızı çaldırmayacağımızı ümit ediyorum. Bu konuda kendimize güvenimiz tam. Türkiye genelinde oyların çalınacağına dair endişe yok desek yalan olur. Çünkü bu iktidar artık kendi sonlarının geleceğini bildiği için ellerinden gelen her türlü cambazlığı yapacak. Ama genel merkezimiz bu konuda bütün il merkezlerimizi eğitti. Hiçbir sıkıntının olacağını tahmin etmiyorum. Son aşamada bilgisayar görevlilerini satın alırlarsa bir şey diyemem. Hiçbir olumsuzluğun yaşanmaması için son damlamıza kadar mücadele edeceğiz.”

AKP iktidarı bir suç örgütü
CHP gibi Halkların Demokratik Partisi de (HDP), kendi önlemlerini aldı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur sandık için almaları gereken bütün önlemleri aldıklarını ancak hırsıza kapının dayanmayacağını söyleyerek ince göndermelerde bulundu. Uğur, “Ben artık AKP Hükümeti’nin bir suç örgütü olduğunu düşünüyorum. O nedenle de sürekli olarak kendilerini yasa karşısında korumak açısından mutlak suretle iktidar olma ihtiyacı duyuyorlar. Bu nedenle sandık güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak için şuana kadar yaptığımızdan daha fazla bir çalışma içerisindeyiz. Bu seçim ülke ve hatta bölge açısından bir kader seçimidir. Her sandıkta bir müşahit bulunduracağız. Seçim sandığı kurulacak okullarda görevlilerimiz olacak. Merkezi olarak bir yazılım sistemi hayata geçirdik. Aldığımız sonuçlarla Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı sonuçları karşılaştıracağız. Burada ortaya çıkacak olan farklılıkları denetleyecek bir sistem kuruyoruz. Okul sorumlusu arkadaşlarımız 3’lü denetim yapacak. Bunlardan biri ıslak mühürlü listeyi alacak ve bunun fotoğrafını çekerek hızla merkeze yönlendirecek. ‘Hırsıza kapı dayanmaz’ derler, bunu biliyoruz ama hırsıza kapıları kapatmak ve caydırıcı olmak için her türlü tedbiri almaya çalışacağız” dedi.

Kediler trafoya girmeyecek
MHP İzmir İl Teşkilatı ise sandıklarda görev alacak olanlara ve müşahitlere eğitim vermeyi sürdürüyor. Partinin İzmir İl Başkanı Necat Karataş, 30 Mart yerel seçimlerinde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı “Trafoya kedi girdi” açıklamasını hatırlattı bu kez o kedileyi besiye alacaklarını söyledi. O kedilerin trafolara girmelerini engelleyeceklerini de belirten Karataş; “Bu seçimler Türk milletinin tarihi seçimlerinden biridir, geçtiğimiz seçimlere yaşanan AKP’nin kedi ve trafo yalanlarına geçit vermeyeceğiz. Gerekirse bütün kedileri besiye alacağız. Elektrik trafolarına nöbetçi koyacağız il ve ilçe seçim kurullarında sabahlara kadar nöbet tutacağız. Her sandık bizim için kutsaldır. Çünkü orada milletimizin iradesi bulunmaktadır. Biz bu milli iradeye sahip çıkacağız. Sandık görevlisi tüm ülküdaşlarımın bunun şuurunda olduğunun inancını biliyorum” dedi.
Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here