Alsancak’ta 2013 yılında faaliyete geçen GT Art&Interiors’un kurucularından Koray Gürbüz, 9 Eylül gazetesine çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi

Anıl DURAN / İzmir Alsancak’ta, 2013 yılında, Koray Gürbüz-Tolga Erturgut ortaklığında faaliyete geçen ve üçüncü yılını dolduran Sanat Galerisi GT Art&Interiors, kısa sürede ilgi toplayan bir kimlik kazandı. Gördükleri ilgiden memnuniyetini dile getiren galeri kurucularından Koray Gürbüz, “Galerimiz, sıra dışı tema anlayışı sonucu bu ilgiye ulaştı. Gerçekten sanatseverler, sanatçılar, koleksiyonerler, mimarlar açacağımız her sergiyi merakla bekliyorlar” dedi. GT Art&Interior’un kuruluş aşamasını, 3 yıllık faaliyet sürecini Koray Gürbüz ile konuştuk.

BUTİK BİR YAPIYA SAHİP

– Sayın Gürbüz, öncelikle butik bir galerisiniz, değil mi?
Evet, belirttiğiniz gibi butik bir galeriyiz. Ancak işleyişimizde farklı bir yan var, o da şu: Galerimizde ödüllü sanatçılarımızın çalışmalarına yer vermemizin dışında Fransa, İtalya başta olmak üzere değişik ülkelerde belli projelere dayalı olarak Türk delegasyonu kapsamında sergiler açmış, madalya almış sanatçılarımızın sergilerini de buraya taşıyor, onları kendi sanatseverlerimizle buluşturuyoruz. Bu hizmetimizin hayli farklı olduğunu düşünüyorum.
– Sanat galerisi açma düşüncenizin kaynağı ne oldu?
Şahsen ben ülkemizin önemli yayınevlerinden Yapı Kredi Yayınları’nda 19 yıl görev yapmış birisi olarak sanat ortamının içerisinde yer aldım. Ortağım Tolga Erturgut da, estetik zevklere hitap eden ayna ve çerçeve yapımı konusunda üç kuşaktır faaliyette bulunan bir ailenin en genç bireyi. İşi gereği yurt içi ve dışı fuar deneyimine sahip. Ailelerin zevklerini biliyor. Mimarlarla yakın ilişki içerisinde. Özellikle değeri yüksek resimlere müze camı formatı uygulama konusunda uzman. Eskilere de dayanan bir dostluğumuz var. Dolayısıyla buradan hareketle bilgi ve deneyimimizi bir araya getirme kararımızı aldık ve GT Art&Interior’u kurduk. Amacımızı da şöyle belirledik: Evlerde, rezidanslarda, işyerlerinde, otel ve malikanelerde resim, heykel, fotoğraf, seramik gibi sanatın eşsiz güzelliklerini ailelerden, koleksiyoner ve mimarlara en iyi biçimde sunma çabası içerisindeyiz.

YILDA 20’DEN FAZLA SERGİ

– GT Art&Interiors Galerisi olarak bir özelliğiniz de, “Eski Ustalar” daimi serginizin varlığı.
Doğru söylüyorsunuz. “Eski Ustalar” adını taşıyan ayrı bir salonumuz var. Bu salonda koleksiyonerler belli zamanlarda düzenlediğimiz müzayedelerde resim seçip satın alarak koleksiyonlarına ekleyebiliyorlar.
– Instagram üzerinden de satış yapıyorsunuz ayrıca…
Evet. Bizde mevcut, satışa sunulmuş eserleri Instagram hesabımızı takip edenler satın alma olanağına sahipler.
– Galerinizde ara ara anaokullarından öğretmenleriyle gelmiş minikler de görüyoruz.
Bu sözünü ettiğiniz minik ziyaretçilerimizin galerimizi toplu halde ziyaret ederek sergilerimizi gezmeleri ayrı bir mutluluğumuz. Minikler bu geziler sonucu resim sanatıyla yüz yüze geliyor ve renklerin içerisine dalıyor. Okullarına döndüklerinde, öğretmenleri, onların gördüklerini bu kez kağıda geçirmelerini istiyor ve bu konuda ödev veriyorlar. Sonuçlar hep harika oluyor. Miniklerin karalamaları, boyamaları bize geliyor ve onları birer albümde topluyoruz. Düşünsenize bu çocuklar kısa süre sonra büyük insanlar olacaklar ve bu galeride edindikleri izlenimlerin son derece güzel dönüşlerini yaşamlarına katacaklar. Bu ziyaretlerden çok mutluuz.
– Galerinizdeki son oda aynalı oda. Bu konuda bilgi verir misiniz?
Burası, ortağım Tolga Erturgut’un uzmanlık alanına giren bir oda. Sözünü ettiğiniz odada ustaların elinden çıkma ahşap oyma aynalarımızı sergiliyoruz. Bu odanın ilgilileri; mimarlar, işyeri ve otel sahipleri, rezidanslarda yeri olanlar. Gerçekten satışa sunduğumuz her bir ayna son derece özel ve özgün ahşap işçiliği ile göz kamaştırıyor.
– Sezonda 20’nin üzerinde sergi açıyorsunuz…
Evet. Butik galeri olarak önde gelen özelliklerimizden birisi de sergilerimizi onar günlük düzenliyor olmamız. Böylelikle, sezonda 20-25 kadar sergi açmış oluyoruz. Böylelikle oluşan yoğun tempo galerimize dinamizm kazandırıyor diye düşünüyoruz.
– Teşekkür ediyorum.
Ben de teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here