Suriye sınırında yüzlerce sivil Türkiye’ye geçiş yapabilmek için beklerken, şimdi de Suriye’ye geçmek için Türkiye tarafında Suriyeliler birikmeye başladı

SURİYE’nin Telabyad kentinde YPG ve IŞİD militanlarının çatışması ile hava bombardımanından kaçan binlerce Suriyelinin sınıra gelişi devam etti. Suriye’nin Telabyad kentinden ateşlendiği öne sürülen bir uçaksavar mermisi, Akçakale’deki bir evin camına isabet etti.

Geçen yıınl ocak ayında IŞİD’in hakimiyeti ele geçirdiği Telabyad, Cezire ile Kobani kantonu arasındaki bölgede PYD dışındaki tek ilçe olunca YPG’nin hedefi haline geldi. YPG güçleri geçen ay burayı ele geçirmek için Rasulayn ile Kobani’den buraya doğru hareket başlattı. Özgür Suriye Ordusu’nun birliklerinden Burkan El Fırat ile bazı aşiretlerin de destek verdiği YPG güçleri, birkaç gün önce Telabyad’ın birkaç kilometre dışına kadar ulaştı. IŞİD hedeflerini bombalaması Telabyad ve çevresindeki köylerde yaşayan sivilleri tedirgin etti ve binlerce kişi Türkiye’ye geçmek için sınıra yığıldı.

YENİDEN TOPLANDILAR
Gece yarısı sonlandırılan geçişlerin ardından Akçakale yeni güne de sınırında bekleyen Suriyeliler ile uyandı. Dünden itibaren geçişlerin yapıldığı Akçakale Sınır Kapısı’nın yanındaki alanda sabah erken saatlerden itibaren yüzlerce Suriyeli gelmeye başladı. Sınır tellerinin ardında toplanan ve bu bölgede zırhlı araçlarla önlem alan güvenlik güçlerince geçişlerine izin verilmeyen Suriyelilere, ilerleyen saatlerde Türkiye’ye alınacağı iletildi. Akçakale Gümrük Kapısı önünde sayıları 200’ü bulan Suriyelinin ise ülkesine dönmek için geldiği görüldü. Sınırda tek sıra halinde bekleyen ve Suriye’ye gitmek istediğini iletenler, ülkelerine giderek yakın köylerde yaşayan akrabalarını alarak tekrar Türkiye’ye gelmek istediklerini bildirdi. PYD güçlerinin kaçışların sürdüğü ve neredeyse hiç sivilin kalmadığı Telabyad’dan silahlı gücü 100-150 civarında olduğu tahmin edilen IŞİD’den arındırması halinde buradaki güvenliği Özgür Suriye Ordusu’na bırakacağı öne sürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here