CHP’de ön seçime giren ve milletvekili listesine adını yazdıran ancak seçilemeyen adaylar, bundan sonraki süreçte de siyasette aktif olmayı planlıyor. Tekrar vekil olamayanlar ise eski görevlerine dönüyor

Umut KARAKOYUN / İzmir’de önseçim yaparak adaylarını belirleyen CHP, meclis için ter dökecek milletvekili adaylarının listesini partililerin kararları doğrultusunda oluşturdu. Ana Muhalefet Partisi İzmir’de 7 Haziran sandığından oyunu arttırarak çıkmayı başardı. CHP, yüzde 45.41 ile İzmir’den meclise 12 vekil gönderdi. Peki ön seçime giren ve partililerin oylarıyla adını milletvekili listesine yazdırmayı başaran ancak seçilemeyen isimler bundan sonraki süreçte neler yapacak? Ayrıca 24. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev alan ve görev süresi sona eren milletvekillerinin de yeni döneme dair programları net. İşte CHP’nin vekil olamayan adaylarının yeni döneme dair planları.

ÜNİVERSİTEYE GERİ DÖNÜYOR

Hülya Güven (24. Dönem CHP İzmir Milletvekili): Ben daha önce 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesiydim. Bundan sonraki süreçte de yeniden o görevime döneceğim. Ben 2002 yılından bu yana parti üyesiyim.

Mustafa Moroğlu (24. Dönem CHP İzmir Milletvekili): Bundan sonraki süreçte her zamanki yaptığımı yapacağım. Benim siyasi mücadeledeki yerim milletvekilliği ile başlamadı milletvekilliği ile de bitmez. Nerede özgürlük, hak arama mücadelesi varsa biz oradayız. Nerede bir direniş varsa biz oradayız. Haksızlığa uğrayanların yanındayız. Bu devrimci olmamızdan gelen bir gelenektir. Bu bugün biryerde olur yarın başka bir yerde olur. Yalnızca yasama çalışmalarına katılamayacağız ve milletvekili olmanın sağladığı bazı olanaklardan yararlanamayacağız. Bu da benim siyasi mücadelem içerisinde çok küçük bir alanı kaplıyor. Siyaset yapmaya devam edeceğim.

SİYASETE DEVAM EDECEK

Murat Bakan: Siyaseti kendi ikbal veya kariyerimizin bir parçası olarak görmüyorum. Burada önemli olan CHP’nin başarılı olup olmadığıdır. Bu süreçte ülke bakımından, ülkenin gidişatı bakımından durumun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun yıllardır aktif siyasetin içindeyim ve olmaya devam edeceğim. Bunu bir yurttaşlık görevi olarak görüyorum. Ülkeme karşı duyduğum sorumluluk gereği siyaset yapıyorum ve bu düşüncelerim değişmedi. Milletvekili olarak değil ama bir CHP üyesi olarak siyaset yapmaya, politika üretmeye devam edeceğim.

Ednan Arslan: Yaşım genç, siyaset kısa vadeli bir iş değil. Bugünden yarına karar değiştirme şansımız yok. Ben uzun yıllardır CHP’de siyaset yapıyorum. Gençlik kollarından geldim ve ilk kez milletvekili adayı oldum. Aday olmak benim için bir başarı. Çok değerli 74 arkadaş vardı. Onların arasında 7. oldum. Bu seçimler benim için büyük bir tecrübe oldu. Ben hala partinin kurultay delegesiyim. Partimiz bize ne zaman nerede ihtiyaç duyarsa seve seve partimizin emrinde oluruz.

PARTİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM

Ülkümen Rodoplu: Mesleğime devam ediyorum. Güzel bir kampanya dönemi geçirdim. Alanda, dere tepe demeden dolaştık, çalıştık. Neredeyse İzmir’in girilmedik sokağı, temas kurulmadık insanı gerçekten kalmadı. Önce ön seçimde ardından da milletvekili seçimlerinde yoğun bir mesai harcadık. ‘Nerede eksik yaptık’ diye sorduğumda hiçbir eksiğim yok. Çok güzel bir kampanya yaptığımızı düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte partinin, parti yöneticilerinin ama en önemlisi de halk beni nerede görmek istiyorsa orada olacağım.

Ali Kemal Elitaş: Karayolları Bölge Müdürlüğü’nde görev yapmak istemiyorum. İktidar olursak yapılacak işler farklı, iktidar olmaz da koalisyona girersek partide yapılacak işler farklı. Ama bundan sonraki süreçte siyasetin içinde etkin olmak gerekiyor. İstifa ederek kamu görevine bir daha dönmeme konusunu da düşünüyorum. Yerel yönetimlerde veya partinin bir kademesinde görev yapabilirim. Genel başkanla görüştükten sonra partide bir görev verilirse memurluktan istifa edebilirim. Daha çok verimli olacağımız noktada görev almak istiyorum. Bundan sonraki hayatımızı hem partimin hem de ülkemizin yararına doğru işler yapabileceğimiz bir poziyonda değerlendirmek istiyorum. Bu siyasette olabilir bürokrasi de olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here