İlknur Karacasu, Afacan Kartanesi ve Salkım Saçak adlı iki öykü kitabını okurlarla buluşturdu. Hem çocuklar hem de yetişkinler şiirsel ve yürekten öykülerle tanışacak

Röportaj: Neslihan PERŞEMBE

İlknur Karacasu’nun Artikel Yayıncılık’tan çocuklar için Afacan Kartanesi ve yetişkinler için de Nezih-Er-Dirim Yayınları’ndan Salkım Saçak adlı ilk öykü kitapları yayınlandı. Karacasu’yla bu ilk buluşmada kendinizi anlatılan öykülerin bir kişisi gibi hissediyorsunuz. Bunun nedeni İlknur Karacasu’nun günümüz dünyasını anlattığı şiirsel ve yürekten dili. Ilknur Karacasu ile 9 Eylül okurları için röportaj yaptık.

İlknur Karacasu’yu okurlarımıza tanıtalım.

1972 İzmir doğumluyum. Lise sona kadar öğrenim hayatım bu kentte geçti. Manisa Celâl Bayar Üniversitesi Ahmetli Meslek Yüksekokulu’nda eğitim görürken babamı kaybettim. Bu nedenle eğitimime ara verdim. Daha sonra çalışma hayatına atıldım. Açık Öğretim Fakültesi işletme bölümünden mezun oldum. Şimdi de sosyoloji bölümünde eğitimimi sürdürüyorum, bir yandan da muhasebe alanında çalışıyorum. Şiir ve öykülerim dergilerde yayınlandı. Afacan Kartanesi adlı çocuk kitabımı Mart 2015’de, yetişkinler için Salkım Saçak adlı öykü kitabımı Nisan 2015’de okurlarla buluşturdum. Bir arkadaşımla Me’yus Edebiyat Seçkisi’ni ve Sakız Fanzin ile Cep Fanzin’i çıkarıyorum.

Öykü ile ilk buluşma nasıl gerçekleşti?

Bu buluşma sevgiyle gerçekleşti. Yazmayı oldum olası seviyorum. Ancak ilk yazım büyük bir acıyla ortaya çıktı. Kardeşim iki yaşında hayata veda etti. O sıra ilkokul birinci sınıftaydım. Bu acıyla yazarak baş etmeye çalıştım. Annem babam çalıştığı için kreşe gidiyordum. Okuma yazmayı bu nedenle 5 yaşında öğrendim. Yine 7 yaşında Almanya’daki halama mektup yazdım. Mektup tarzında yazılmış edebi yapıtları okuyunca, mektupların önemini ve samimiyetini fark ettim. Okul hayatım boyunca edebiyat dersi, en sevdiğim ders oldu. Ortaokul yıllarımda şiir yazmaya çalışan bir kız arkadaşım vardı. Ona özenerek şiire ilgi duydum. Okudum, yazdım. Yıllar sonra Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nin üst katında yapılan bir edebiyat etkinliğinde şair Aslıhan Tüylüoğlu ile tanıştım. Öncesinde birbirimizi şiirlerimizden tanıyorduk. Onun vesilesiyle Karşıyaka Beledeyise Veysel Çolak Şiir Atölyesi ile tanıştım. Şiirle de ilgilendim ancak öykü yazmak hep hayatımda vardı.

Karşıyaka Belediyesi Veysel Çolak Şiir Atölyesi’nden söz açmışken, Salkım Saçak adlı öykü kitabınızda Kedi Gözünden adlı öykünüzü Veysel Çolak’a ithaf etmişsiniz. Hoş bir öykü. Bir insan, kediye dönüşüyor ancak insani özelliklerini yitirmeden kedi gibi yaşıyor.

Evet. Zaten öyküde de şair ve yazar Veysel Çolak var. Veysel Çolak, kedileri çok sever. Sevmekle kalmayıp yapıtlarında da yer verir. En son Kedisi Gece adlı bir deneme kitabı da yayınladı.

Sanatın farklı dalları ile uğraşanlar için genelde aşk yaratım sürecinde güç verir. Sizde yaratım sürecinde neler güç veriyor? Öykülerinizi nerede yazıyorsunuz?

Ben “Hayatımda aşk olmadan yazamam” diyen kişilerden değilim. Her an her yerde yazabilirim. Yani yazmak için kendimi evime, odama kapatmam da gerekmiyor. Genelde dışarda yazmayı seviyorum. Şairler ve yazarların yazdıkları kafeler olmuş ama ben de kafe diye de sınırlandırmıyorum. Yaratım sürecinde bana müzik, özellikle de Farid Farjad’ın müziği ve yeğenim Damla güç veriyor.

Yeğeniniz Damla’dan söz açılmışken, Afacan Kartanesi adlı kitabınızı ona ithaf etmişsiniz. Çocuklar için yazdığnız bu kitapta mevsimlerle buluşuyoruz. Bu buluşmayı sizden dinleyelim.

Afacan Kartanesi’nde hangi mevsimde hangi doğa olaylarının yaşandığını eğlenceli bir dille anlatıyorum. Mevsimleri belirleyen yağmur damlaları, kar taneleri, güneş, bulutlar, yapraklar, Tabiat Ana’nın öğretmeni olduğu sınıfta yetiştirilerek dünyaya gönderiliyor. Eğlenceli ve biraz da öğretici onların maceralarına tanık olunuyor.

Sizin kitabınızı çocuklar okuyor. Siz okuduğunuz ilk çocuk kitabını hatırlıyor musunuz? Çocukları hangi noktalarda yakalıyorsunuz?

Okuduğum ilk kitabın yazarını değil ama ismini hatırlıyorum. Adı Küçük Rüzgar’dı. Annem almıştı. İnternette de araştırdım ama bulamadım. Hem anlatımı hem de çizimleriyle çok güzel bir kitaptı. Çocukları hayallerinden yakalıyorum. Hayal kurmayan yetişkinler maalesef var ama hayal kurmayan bir çocuk olabilir mi?

Salkım Saçak adlı yetişkinlere yönelik öykü kitabınızda günümüz dünyasının insanlarını anlatıyorsunuz. Salkım Saçak nasıl doğdu?

Salkım Saçak’ın öyküleri kadınlardan, kadınların erkeklerle ilişkisinden, Gezi olaylarından, kedilerden, denizden, denizden ekmeğini kazananlardan, hayattaki travmalardan doğdu.

Bu kitabınızda “Hayat bazen deliliğe özendirir” diyerek Travmatik Öyküler de yazdınız. Bu öykülerde Dostoyevski‘nin Yeraltından Notlar adlı kısa romanı aklıma geldi.

Travmatik Öyküler’i yazmadan önce Yeraltı’ndan Notlar’ı okumuştum. Varoluşçuluk akımını önemsiyorum. İnsanın iç dünyası ile dış dünyası arasında farklı öyküler yaşandığına çağımızda çok tanık oluyorum. Bu tanıklığı içsel yolculuklarla aktarıyorum. Çünkü iki dünya buluştuğunda zaten travma da yaşanmıyor değil mi?

Edebiyatımızda en sevdiğiniz öykü yazarımız kim?

Sait Faik Abasıyanık benim için en başta yer alan yazarımız. Öyküleri şiirsel, betimleri sizi hemen öykülerinin içine çekiyor. Demir Özlü’nün de öykülerini seviyorum.

Yazar ve şairler kitaplarını yayına vermeden önce güvendikleri bir kişiye okutup fikir alırlar. Bu anlamda siz kitaplarınızı okurla buluşturmadan önce kime okutursunuz?

Liseden de edebiyat öğretmenim olan ve en son Anlamdan Anlatıma Türkçemiz adlı çok önemli bir kitaba imza atan eğitimci, yazar Muhittin Bilgin’e okutuyorum. Eğitimci, şair, yazar Ali Özpalanlar’a da okutuyor ve fikrini alıyorum.

Yeni öyküler var mı?

Fantastik öykü yazmaya başladım. Bakalım okurla buluşunca nasıl bir tepki alacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here