İzmir’de yüzde 45.41 oy oranı ile meclise 12 milletvekili gönderen CHP’nin İzmir İl Serter, ilçe örgütlerine teşekkür turuna çıktı. Serter, örgütün CHP- MHP ve HDP koalisyonu istediğini söyledi

Umut KARAKOYUN / İzmir’de aldığı seçim sonuçlarıyla zafer ilan eden CHP İzmir İl Örgütü, 30 ilçeye tek tek giderek ilçe örgütlerine teşekkür etti. Örgüt, seçim yorgunluğunu attıktan sonra danışma kurulu toplantılarına başlayacak. Kısa bir molanın ardından hızlı bir tempoyla çalışmaya başlayacak olan parti, 2019 seçimleri için şimdiden ter dökecek. İl Başkanı Bedri Serter, İzmir’deki sonuçlardan herkesin çok memnun olduğunu söyledi ancak iktidar özlemine değinmeden geçmedi. CHP’li Başkan İzmir’de HDP’ye verilen oylarda ise ayarın kaçtığını savundu.

ÖDEMİŞ BENİ SEVİNDİRDİ

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter’i en çok sevindiren sonuç ise Ödemiş sandıklarından çıktı. 2009 yerel seçimlerinde CHP’li belediyenin kazandığı Ödemiş, 2014 yerel seçimlerinde AKP’ye kaptırıldı. Yerel seçimlerde aldıkları sonuç karşısında üzülen partinin yüzü genel seçimlerde güldü. Serter,“Beni en çok sevindiren Ödemiş’te alınan sonuçlar oldu. Sonuçlara bakarsak çok fazla üzüldüğüm bir nokta olmadı. Güzel sonuçlar aldık, herşey çok iyi. HDP’nin Bostanlı ve Mavişehir’de aldığı rekor oylar beni pek şaşırtmadı ama biraz fazla oy çıkmış. Ayarı biraz kaçırmışlar. CHP’ye oy verecek arkadaşlar illa ‘HDP barajı aşması gerekiyor’ diye düşünerek oy verdi. Ama biz bu oylara emanet oy olarak bakıyoruz. Kızılay gibi partiyiz, herkese yardım ediyoruz. Ne kadar güzel, bütün Türkiye’nin gözü CHP’de. İzmir’de güzel bir seçim oldu. Keşke heryer İzmir olsa. 2019 seçimlerine yarından itibaren çalışmaya başlıyoruz” dedi.

Serter: Örgüt üçlü koalisyon istiyor
Örgütün moralinin yüksek olduğunu, ve CHP’den MHP ile koalisyon kurmasını, HDP’nin dışarıdan desteklemesini beklediğini söyleyen Serter, şöyle konuştu: “23 yıldır hiç yapılmayan bir hareketi yapıyoruz. Örgüte teşekkür turuna çıktık. Ahde vefayı bilmek gerekiyor. İlçe ilçe dolaşarak, emeklerinden ve başarılarından dolayı kutluyoruz. Örgüt ayakta, dipdiri. Yarın seçim olacakmış gibi canlı. İzmir’de 28 ilçede birinciyiz iki ilçede de çok az farkla ikinciyiz. O arayı da kapatacağız. Örgütün CHP’den beklentisi mutlaka üçlü koalisyon. CHP ve MHP iktidarına ve HDP’nin dışardan destek vermesi. Tüm ilçelerden aynı talebi alıyoruz. Örgütün bu istediğini Genel Merkez’e bildireceğim. Randevu talep ettim, cevap bekliyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here