CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi. İl başkanlığında seçim sonuçlarını takip eden Bedri Serter, kesinleşmeyen seçim sonuçları üzerinden yaptığı değerlendirmede, CHP’nin İzmir’de aldığı yüzde 46’lık oy oranını başarı olduğunu söyledi. Serter, “Türkiye genelinde oylarımızı koruduğumuzu görüyoruz. İzmir olarak sonuçlarımız oldukça verimli ve olumlu görünüyor. Yüzde 43’lük oyumuzu yüzde 47’ye çektik. 13 ya da 14 milletvekili ile İzmir’i TBMM’de temsil edeceğiz. Çok ciddi çalıştık. Sayın Genel Başkan’ımızın İzmir’den milletvekili yapmak gurur verici. Kaybettiğimiz 8 ilçenin 6’sında önde götürüyoruz. İzmir genelinde sevindirici bir sonuç. Sonuçların hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
Bedri Serter sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP İzmir’de yüzde 10-12 oranında oy kaybetti. Bu oyların büyük kısmı MHP ve HDP’ye gitti. Biz de kendimize yüzde 4 çektik. Bu da AKP’nin İzmir’deki eriyişinin resmidir. Şu anki tablo itibarı ile TBMM’de 4 parti göreceğiz. AKP erimiş durumda. Burada tek kazanan HDP gözüküyor. Biz oy oranlarımızı koruduk. Biz halka kendimizi iyi anlattık, çok mücadele ettik ama teveccüh böyleymiş. İzmir’i çok başarılı görüyorum. Türkiye’de en başarılı il İzmir’dir. Umarız her il İzmir’e benzer.”

Kocaoğlu: HDP’nin barajı aşması önemli

Partisinin İzmir İl Başkanlığı’na gelerek seçim sonuçlarını takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilk değerlendirmesini de yaptı. AKP’nin oy oranındaki düşüşü değerlendiren Kocaoğlu, HDP’nin barajı aşmasının da olumlu olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu; “İzmir açısından seçim sonuçlarını son derece başarılı buluyorum. Bilebildiğim kadarıyla büyük iller içerisinde en yüksek oy artışı İzmir’de. Türkiye geneline baktığımızda bizim oyumuzun stabil kaldığı bir gerçek” dedi. CHP’li başkan konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Ancak bu seçimin en önemli noktası HDP’nin barajı aşması. Bu seçimlerden çıkaracağımız ders AKP’nin 13 yıllık uygulamalarının giderek değişen uygulamalarının, giderek ağırlaşan uygulamalarına karşı vatandaşın bir dur demesi, bir set çekmesi. Neye set çekmesidir? Harcamalara, ekonomik uygulamalara ve daha da önemlisi ötekileştirmesi, adaletin azalmasına, devlet kurumlarının yıpranmasına dur demek için AKP’yi tek başına iktidar yapmadı. AKP, inişe geçti. Seçimin başarısı budur. CHP uzun bir aranın ardından bir ekonomik model ile ortaya çıktı. Herkes de bu projelerden etkilendi. Ama görüyoruz ki oy verecek kadar etkilenmemiş.”

Kürkçü: Erdoğan’ı çıktığı yolculukta kendi başına bıraktık

SEÇİM sonuçları en çok merak edilen illerden biri olan İzmir’de tarihinin en fazla oyunu alan ve barajı aşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Başkanlığı’nda sonuçlar alkışlar ve kucaklaşmalar eşliğinde izlendi. Açılan sandıklara göre an be an barajı aşıp aşmadıklarını öğrenen partililer, rakamların her güncellemesinde alkışlar ve kucaklaşmalarla birbirlerini kutladı. Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Pınar Aydınlar da HDP İzmir İl Başkanlığı yöneticileriyle seçim sonuçlarını televizyondan izledi.
Sonuçlar hemen hemen netleştikten sonra bir basın açıklaması yapan HDP İzmir 1. Bölge 1’inci Sıra Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, resmi olmayan sonuçlara göre Müslüm Doğan ile birlikte vekil olmaya hak kazandıklarını belirtti. Bu mücadeleye yalnız başına girmediklerini, sonucun büyük bir emekle ortaya çıktığını dile getiren Kürkçü, “Türkiye ölçeğinde seçim sonuçlarının vekilliklere dönüşmesi için mücadele vermiş olan milyonlarca halkımızı, Diyarbakır’da, Bingöl’de hayatlarını kaybeden parti üyelerimizi, yoldaşlarımızı sevgiyle anıyoruz” dedi.
Seçimlerde İzmir’de de uzun bir mücadele yürüttüklerini anlatan Kürkçü, “Bugüne kadar HDP’nin temsil edilmesini imkan vermeyen politik ve toplumsal tabloyu değiştirdik. Herkese çok müteşekkiriz. Bu sonucun elde edilmesini çok önemsiyoruz. Bunun mecliste bir iskemleyle ilgisi olmadığını herkes biliyor. HDP Türkiye’nin tüm kaderini değiştiren bir atakla seçime girdi. AKP’nin yekpare denilen iktidarının yekpare olmadığını hep birlikte gördük. HDP’nin bir sonuç almaya yaramayan tuhaf bir eğlence olduğunu düşünenlere bundan daha dinamik ve devrimci bir gücün olmadığını, büyük bir kitle hareketi olduğumuzu, marjinal olmadığımızı halkımız ispat etti. Türkiye’nin Kürt halkına saygıyla eğiliyoruz. Onlara eşlik eden Türkiye’nin tüm ezilenlerinin, baraj engelini geçebilmesi için, demokrasi için partimize oy veren herkesin bu başarıda çok büyük katkısı var. Aldığımız görevi layıkıyla yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Türkiye’ye yeni bir dönem açıldığını da belirten Kürkçü, “Yarın sabah yepyeni bir ülkeye uyanıyoruz. Tayyip Erdoğan’ın meziyet olarak her gün halkına sövmeyi alışkanlık edindiği iktidar biçiminden Meclis’te halkın rızasını almak zorunda kalan bir AKP çoğunluğuna geldik. Tayyip Erdoğan’ı çıktığı yolculukta kendi başına bıraktık. Artık halkımızı tehdit edemeyecek” diye konuştu.

Tanrıkulu’ndan seçmene teşekkür

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, seçim sonuçlarını değerlendirirken, koalisyon hesaplarının olmadığını söyledi. Sonuçları seçim bölgesi İzmir’deki MHP İl Başkanlığı’ndan takip eden Tanrıkulu, “Bize oy veren İzmir ve Türk Milletine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günler farklı bir tablo ortaya çıkartacaktır. Türkiye’de siyaset yeniden şekillenecek. İzmir’de milletvekili sayımızı yüzde yüz arttırdık. Önümüzdeki günlerde bu hedefleri yeniden ele alarak teşkilat olarak hem yerel hem de genel seçimlere daha iyi hazırlanacağız” dedi.
İzmir’den ilk kez milletvekili seçilen Milliyetçi Hareket Partili Aslan Savaşan, parti olarak kentten meclise daha güçlü gittiklerini söyledi. Savaşan, “İzmir halkı bize teveccüh gösterdi. Meclise daha güçlü bir kadroyla gidiyoruz ama bu sonucu yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki dönemler daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum” açıklamasını yaptı.

AKP İzmir’de derin sessizlik

AKP İzmir İl Teşkilatı’nda seçim sonuçlarının takip edilebilmesi için Seçim Koordinasyon Merkezi oluşturuldu. Gün boyu seçim bölgesindeki okulları gezen AKP’nin İzmir milletvekili adaylarının çoğu, sandıkların kapanması ardından İl Başkanlığı’na geldi. Aralarında, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı AKP İzmir Milletvekili adayı Veysel Eroğlu, AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın da bulunduğu partililer, basın mensuplarının alınmadığı merkezde seçim sonuçlarını takip etti. Sandıkların açılmaya başlaması ardından AKP’nin oylarının beklenen oranda çıkmaması üzerine partide sessizlik hakim oldu. Gazetecilerin bulunduğu toplantı salonuna gelip açıklama yapması beklenen Bakan Eroğlu, bir süre İl Başkanı Delican’ın odasında toplantı yaptı. Ardından açıklama yapmayacağı belirtilen Eroğlu, gazetecilerin bulunduğu ana çıkış kapısını tercih etmeyip parti binasından ayrıldı. Eroğlu’nun uçakla Ankara’ya gittiği belirtildi. Daha önceki seçimlerde parti binasındaki kalabalık dikkat çekerken, bu kez aynı kalabalığın oluşmadığı görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here