Milli Mücadele’nin kan damarı, İnebolu’da başlayan Kastamonu üzerinden Çankırı ve Ankara’ya ulaşan ‘İstiklal Yolu’ ydu. İstanbul’dan kaçırılan silah ve cephane ile Anadolu’ya geçenlerin en önemli ulaşım yolu bu yoldu.
İşte Şerife Bacı bu yola Kastamonu Seydiler’den 1921’in soğuk bir kış günü koyulmuştu. Kağnı arabasına mermileri yüklemiş, sandıkların arasına memedeki kızına bir yer yapmış, kundağı ile oraya yatırmıştı. Sabahın erken saatlerinde hareket etmiş, hava kararıncaya kadar Kastamonu yakınlarına ulaşmıştı. Burada şiddetli bir kar fırtınasına tutulmuş, tipiden göz gözü görmezken, Şerife Bacı’nın öküzleri yoldan çıkıp, kafileden uzaklaşmıştı.Var gücüyle bağırmış, sesini duyuramamış, kar kütlelerinin arasında kalmıştı.
Kar yağışı yoğun bir biçimde devam etmekteydi. Çaresizlik içinde beklerken mermilerin ıslanmaması, bebeğinin üşümemesi için yorganını sandıkların üzerine örttü…
Sabah gün ışıyınca kışla nöbetçilerinden biri uzaktan onları görür. Askerler kağnının yanına geldiklerinde dehşet içinde bir manzarayla karşılaşırlar. Şerife Bacı kaskatı vücuduyla uzun bir sopaya ve kağnıya yaslanmış ayakta donarak can vermiştir. Sandıkların arasından gelen cılız çocuk ağlamasını duyarlar. Minik yavru donmaktan son anda kurtarılır…
Bu olay Milli Mücadelede’ki binlerce Türk kadınının kahramanlık destanlarından yalnızca bir tanesidir. Dünyada hiçbir ülkenin kadınlarının gösteremediği yurtseverliği, bizim kadınlarımız, İstiklal mücadelemize altın harflerle yazdırmışlardı.
Şerife Bacı’nın yanında, Nene Hatun, Halide Edip, Kara Fatma, Halime Çavuş ve adları bilinmeyen yüzlerce Türk kadını, Türk annesi bu ülkenin bağımsızlığına kavuşmasında en ön sıralarda yer almışlardı. Kurtuluştan sonra da, Cumhuriyetin sağlam temellere oturtulmasında Sabiha Gökçen, Afet İnan ve nihayet Türkan Saylan gibi muhteşem kadınlar da en önde mücadele etmişlerdi.
Bugün Anneler Günü. Başta en yüce anne Zübeyde Hanım olmak üzere, bu ülkenin kurulmasında ,Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılmasında katkıları olan bütün annelerin Anneler Günü’nü içtenlikle kutluyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here