Hüsnü Arkan’ın bir şarkısı var. Son günlerde sürekli onu dinliyorum: Yalnız Değiliz.

Şöyle diyor şarkının bir yerinde:

Yalnız değiliz, bize bir şey olmaz.”

Uzun süredir yaşanan acımasızlıklar, insanların birbirini katletmesi, savaştan kaçan insanların sınırlardaki dehşet görüntüleri, tahammülsüzlük ve her türlü nefret bulutunun üstümüze çökmesi.

Bütün bunlar olurken insan sarılacak bir cümle arıyor. Tam da bunu ararken geldi Hüsnü Arkan’ın şarkısı.

***

Bazen bir şarkıyla, bazen sesle, bazen bir renkle, bazen sözcüklerle, bazen sembollerle yalnız olmadığımızı hissederiz. Ve ancak o zaman ‘bize bir şey olmaz’ diyebiliriz.

Geçen gün sanatçı Alketa Xhafa Mripa Kosova’nın en büyük stadyumunda dev bir sergi açtı.

Mripa, beş bin parça kadın giysisini yeşil saha boyunca çamaşır iplerine astı.

Çamaşırlar, 1999 yılındaki Kosova Savaşı’nda Sırp militer güçlerin erkeklerinin tecavüz ettiği ve savaştan bir şekilde sağ kurtulan 20 bin Arnavut kadınının acısının yanında olmak için asıldı.

Serginin adı: Seni Düşünmek.

Şöyle diyor Sanatçı:

“Sessizliği, savaş süresince ve sonrasında onların sesini nasıl duymadığımızı sorgulamaya başladım. Ve çağdaş sanatta bu kadınları nasıl tasvir edilebileceği üzerine düşündüm.”

Savaş mağduru kadınların sergiye bağışladığı her giysinin bir anlamı var. Kimisi gelinliğini, kimisi Sırp askerlerinden kaçarken giydiği pantolonu bağışlamış.

***

Bir başka ‘çamaşır’ etkinliği ise İtalya’dan geldi.

Yazar Elif Şafak sosyal medyada paylaşmış. İtalya’da ufak çamaşırhane sahibi bir kadın sahillere ulaşan mültecilerin kıyafetlerini bedava yıkıyormuş.

Sahip olduğu herşeyi geride bıkarıp hayata mı ölüme mi gittiğini bile bilemeden yola çıkan bu mültecilere, o çamaşırlardaki deterjan kokusunun nasıl iyileştirici bir gücü olduğunu düşünebiliyor musunuz?

***

Sosyal medyada, belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak için kullanılan “hashtag” ler de şiddete ve ayrımcılığa uğrayanların yalnız olmadığını anlatmak için yaygın kullanılıyor.

İnsanın kanını donduran uygulamalardan biri de çeşitli şehirlerde Alevilerin evlerinin işaretlenmesi. Alevileri, korkutmak, yıldırmak, yalnızlaştırmak, göçe zorlamak için yapılan insanlık dışı bir uygulama.

Başta Alevi dernekleri ve diğer demokratik kitle örgütleri bunu protesto etti. En yaygın protestolar da “ twitter” daki “hashtag” lerdi. İşte bunlardan bazıları;

“Ben de Aleviyim, beni de işaretleyin.”

“Hep yanan öldürülen biz olduk, sizden mi korkacağız.”

“Edep elbisesini, sırtınızdan ölünceye kadar çıkartmayınız. Hacı Bektaş Veli.”

Alevi olsun olmasın pek çok kişi, evleri işaretlenenlerin yanındaydı.

***

Gezi olaylarında ve her türlü yolsuzluk ve usulsüzlükte, pencere ve balkonlara çıkıp tencere tava çalanları hatırlayın.

Tencere tava sesleri yalnız olmadığımızın muhteşem bir senfonisiydi.

Tek çaremiz bu:

Yalnız olmazsak, bize bir şey olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here