Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’na (DERİTEKS) üye oldukları için işten çıkarılan SF Deri işçilerinin direnişi ikinci ayını doldurdu. Sendika, uluslararası boyutta kampanya hazırlayacak

Umut KARAKOYUN / GAZİEMİR Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve uluslararası bir kuruluş olan SF Deri Fabrikası’nda, iki ay önce DERİTEKS’e üye oldukları için 14 işçi işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan işçiler iki aydır Gaziemir Organize Sanayi Bölgesi önünde direnişteler. Sabah mesai başladığında işyerlerinin bulunduğu yere gelen işçiler akşam mesai bitiminde de evlerine gidiyor. Sendikalı olarak ve insanca koşullarda çalışma şartıyla işlerine geri dönmek istediklerini açıklayan emekçiler eyleme geçti. İşçilerin üyesi olduğu DERİTEKS İzmir Şubesi, Organize Sanayi Bölgesi girişinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, direnişteki işçilerin yanı sıra sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan işçiler, DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, Türk İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç, Belediye İş, Tez Koop İş, Sağlık İş, TÜMTİS üyesi işçiler, DİSK Gıda İş Ege Bölgesi Şube Başkanı Gürsel Köse ve EMEP ile HDP üyeleri katıldı.

ULUSLARARASI KAMPANYA

DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, SF Deri işvereninin içeride çalışanlara baskı uygulamaya devam ettiğini dile getirerek, 40 işçiyi zorla sendikadan istifa ettirdiğini aktardı. DERİTEK Genel Başkanı Musa Servi de işverenlerin sendikasız bir yaşam dayattığını ifade ederek, SF Deri’nin bunun bir örneği olduğunu dile getirdi. Servi; “SF Deri, işverenin bağlı olduğu uluslararası kuruluş olan Murbery’nin ana ilkelerine aykırı davranıyor. SF Deri’de işçiler, 3-4 bin liralık çanta üretiyor, buna rağmen işçilere asgari ücret dayatılıyor. İşçilerin işe geri alınarak sendikayla masaya oturulmasını, aksi halde uluslararası boyutta bir kampanya başlatacağımızı ilan ediyoruz. Bu böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek. Mevcut iktidardan gücünü alarak işçilere baskı yapman ve bundan kurtulman mümkün değil. İşçiler kendilerine dayatılan bu sömürü koşullarını yıkacaktır. SF Deri işçileri de er ya da geç kazanacaktır” dedi. Türk İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç da şunları söyledi: “İşveren yasaları ihlal etmeye devam ettiği sürece bugün olduğu gibi yarın da karşısında emekçileri bulacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here