Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, İzmir’in daha çok aile işletmesine ve yenisini kuracak gençlere ihtiyaç duyduğunu kaydetti

İş dünyasının temsilcilerini Yaşar Üniversitesi öğrencileriyle buluşturan “Aile İşletmeleri ve Girişimcilik” seminerlerinin sonuncusu Selçuk Yaşar Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlendi. Seminerin konuk konuşmacısı aile işletmesi geleneğinin köklü kuruluşlarından Yaşar Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar oldu. Seminere, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, TAİDER, ESİAD, EGİAD, EGİKAD ve EGOD gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı. Selim Yaşar, “Tüm işletmelerin içinde yüzde 95 orana sahip aile işletmeleri, ülke ekonomisi için çok önemli. Eğer iyi yönetilirse, ekonomiye katkısı daha fazla olacaktır. Bunun için bu işletmelerde, en üst kademe karar veren insanların yetiştirilmesi, eğitimi, iş tecrübesi, aile kültürü ve felsefesini doğru alması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

GENÇLERE İHTİYAÇ BÜYÜK

Genç neslin, üniversiteyi bitirdikten sonra iki yıl başka bir şirkette çalıştıktan sonra kendi şirketine gelip en az 20 yıl icracı görevlerde bulunması gerektiğini ifade eden Yaşar, “Aile ferdi, satın almadan satışa, üretimden mali işlere kadar değişik bölümlerde çalışıp tecrübe kazanmalı ki şirketin her tür faaliyeti konusunda bilgi birikimi yapsın. Yönetim kurulu üyesi olduğunda karar alırken yeteneğe kavuşması için böyle bir dönem yaşaması şart. Bu da minimum 22 yıl eder” diye konuştu.
İzmir’de teknoparklar, serbest bölgeler kurulduğunu, Çandarlı’da yapılan liman ve Uzakdoğu’dan gelen malları Avrupa’ya aktaracak lojistik merkezle birlikte, Çin’e kadar yeni bir İpekyolu projesinde kentin önemli bir kapı olduğunu kaydeden Selim Yaşar, “İzmir’in yapısına uygun bir sürü iş var daha yapılacak. Bunun için de birçok girişimciye, birçok aile işletmesine, eskileri devralacak, yenisini kuracak gençlere ihtiyaç var. Bütün bunlar potansiyel ve buna dönük de gençlerin doğru yönlendirilmesi lazım. Ben değil, biz demek önemli. Ben diye bir şey olamaz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here