Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Seferihisar Belediyesi ortaklığıyla yapımı tamamlanan ve çok sayıda etkinliğin gerçekleşeceği Yaratıcı Yazarlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yarın açılıyor

Türkiye’nin ilk sakin şehri unvanına sahip olan Seferihisar’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi, yazarlar ve yazar adaylarını buluşturacak. Seferihisar Belediyesi tarafından Sığacık Akkum Mevkii’nde tahsis edilen yaklaşık 4 dönüm arazinin üzerine inşa edilen merkez, eğitim ve öğretimin uygulanmasına hazır duruma getirildi. Yaratıcı Yazarlık Okulu yarın 10.30’da düzenlenecek törenle Seferihisar’da açılacak. 1-4 Haziran tarihleri arasında ilk atölye çalışmaları başlatılacak. Yaratıcı Yazarlık ve felsefi düşünce konularında ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar, sempozyumlar düzenlemenin yanı sıra televizyon programları, film festivalleri ve yaratıcı yazarlığın girişimciliğini desteklemek merkezin hedefleri arasında yer alacak. Yazarlık okulu, Avrupa Yaratıcı Yazarlık Programları Derneği (EACWP) ile İngiltere’deki bazı üniversitelerle ortak projeler üreterek Türkiye’nin hayal endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmayı amaçlıyor.
İçinizde gizlenmiş yazarı keşfetmenin ilk atölye çalışmaları İngiliz Rogan Wolf Nicola, Caroline Knoop ve Türk öğreticiler Gülayşe Koçak, Recep Yılmaz ve İlknur Tatar Kırılmış eşliğinde gerçekleştirilecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI
Yaratıcı yazarlığın en önemli adreslerinden biri olan İngiltere’ye gitmek yerine İngiltere’de bu alanda ün yapmış isimleri Türkiye’ye davet edilecek. Profesyonel yazar olmak isteyen adaylara bu isimlerle eğitim imkanı, ilk kez Ağustos 2015’te sunulacak. Fiona Sampson ve Peter Salmon eşliğinde Writers Workshop: Special Focusses Fiction and Poetry, adını taşıyan beş günlük bu kursa sınırlı sayıda katılımcı alınacak. Üniversitelerarası ortak projelere de sıcak bakan yazarlık okulu, uluslararası öğrenci değişimi, ilgili yüksek lisans ve doktora programlarını açma girişimlerini de destekleyecek. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Günümüzde bir tür sanayi olarak da tanımlanabilecek Hayal Sektörü ve üniversite işbirliğini akademik ve uluslararası bağlamda ele alarak, konferans, atölye çalışmaları, seminer ve yaz okulları yanında lisansüstü eğitim için evrensel bir konuma gelmeyi amaçlıyoruz. Bu merkez, kültürler arası etkileşim ve değişim için de kapılar açacaktır. Dilerim, bir çok yazar, eserlerini üretirken bu merkezde öğrendiklerinin katkısını görecektir ve birçok eser, bundan böyle Seferihisar’da Yaratıcı Yazarlık Okulu’nda yazıldı notuyla çıkacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here