İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Seferihisar Belediyesi işbirliği ile yapımı tamamlanan Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi’nin açılışı yapıldı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla Seferihisar İlçesi’nin lig atladığını belirtti

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’ın yıldızını parlatacak çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Seferihisar Belediyesi’nin işbirliğinde yapımı tamamlanan Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi’nin açılışı, dün ilçede düzenlenen törenle yapıldı. Hıdırlık Mahallesi’nde eski belediye binası alanında yer alan meydan ve kültür merkezinin açılış törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

BİSİKLET ÇOK YAKIŞACAK

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kültür merkezinin yapımı, kamulaştırma bedeli ve yol düzenlemesi ile yaklaşık 6 milyon liraya mal olduğunu belirterek, Seferihisar’dan Sığacık’a bisikletle gitmek için hazırlanan projenin ilçenin yavaş şehir konseptine çok yakışacağını söyledi. İzmir’de yerelde kalkınmayı sağlayacak projelere yasal, kurallara uygun olduğu sürece destek verdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapamayacağı hiçbir proje ve çalışma yoktur. Yeter ki, yasaya uygun olsun. Yeter ki, yaptığımız çalışma bu kentin kalkınmasında işe yarasın. Hayal olmasın, uçuk olmasın, kaynaklar israf edilmesin. Vatandaşımızın cebine, kültürüne, sanatına, kalkınmasına dokunsun, yaşam standardının artmasına neden olsun” diye konuştu.

SEFERİHİSAR LİG ATLADI

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarım her gün ölürken tarım üreticilerine can suyu veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek; “Türkiye’de bütün yerel yönetimler bunu örnek alacaklar. Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile son 6 yıldır birlikte çalışma imkanımız oldu. İlçeye çok değerli projeler kazandırdı. Kendisi proje sayısıyla konuşmuyor; 360 proje demiyor ama insana dokunan, dokunduğu yerin değerini büyüten projeler yapıyor.

GÖĞSÜMÜZ GERİLİYOR

Seferihisar’da Sığacık Kale içinde yaptığı proje ile göğsümüz geriliyor. Kupon proje, Seferihisar’ın değerini büyüttü. İnanılmaz etkileri olacak. Arıtma yapıldı. Eğer denizinize pislik akıyorsa o kent kent olmaz. Arıtma tesisleri olduğu için Seferihisar Türkiye’nin en çok mavi bayraklı halk plajına sahip ilçesi olmuştur. Bunun için minnettarız. Meydan Projesi için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum, inanılmaz emek verdiler. Kısa sürede ilçemiz kılıf kıyafet değiştirdi. Sınıf, lig atladı. Bizler çok şanslıyız” dedi.

FISKİYE BİLE VAR
Kültür Merkezi’nin düzenlemesi 12 bin 500 metrekare alan üzerinde gerçekleşti. 3 katlı olan kültür merkezinde sergi ve fuaye alanları, sanatçı dinlenme odası, çok amaçlı salon, kafeterya gibi alanlar yer alıyor. Projenin 833 metrekaresi kültür merkezi, 526 metrekaresi ise atölye binalarından oluşuyor. Tesiste araç otoparkının yanı sıra bisiklet ve motorsiklet park alanları da bulunuyor. Kültür merkezinin çevresinde özel bir düzenleme gerçekleştirilerek biri fıskiyeli iki adet havuz ve otopark alanı yapıldı.

RENKLİ ASFALT DİKKAT ÇEKTİ
Çalışmalar kapsamında ilçeye yeşil alanları, oturma bölümleri ve peyzajıyla geniş bir meydan da armağan edildi. İlçe merkezindeki yollar baştan aşağı yenilendi. Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve çevre sokaklar, Arnavut Kaldırımı ve Kayrak Taşı desenlerini taşıyan asfaltla kaplandı. 11 bin 500 metrekarelik alandaki düzenleme için uygulanan özel teknikle önceden hazırlanan desenli çelik kalıplar, sıkıştırılmış sıcak asfaltın üzerine özel iş makineleri yardımıyla bastırıldı. Baskı işleminden sonra boya ve son olarak da cila uygulaması yapıldı.

HESABINI İZMİRLİLER VERECEK

AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in İzmirliler’e yönelik haşhaşi sözlerinin ardından atılan destek tweetlerine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu: “AKP Adana Milletvekili Cuma İçten, 32 tane tweet atarak İzmirli’ye kendine göre ‘haşhaşi’ yani esrarkeş diyor. ‘Kızlı-erkekli oturuyorlar’ diyor; saçmalıyor. Kötü laf da iyi laf da şahsın kendisine ait. Biz gerekli cevabı kürsüden verdik. ‘İzmirli de gerektiği zaman gereken cevabı verecektir’ dedik. Bunun üzerine AKP il başkanı tabi ki tutuştu ve ortalığı yatıştırmak için bir seri açıklama yaptı. Çünkü o da İzmir’de yaşıyor ve İzmir’in yaşam biçiminde çoluğunu, çoğunu yetiştiriyor.

NEDEN ADAY OLDUN?
İzmir’de bir basın kurumunu yöneten bir milletvekili adayı da milletvekili Cuma İçten’in o 32 tweetine destek olmak üzere bir çok mesaj atmış. ‘Cuma İçten’in fikirlerine aynen katılıyorum; tespitlerinin hepsi doğru. Cuma İçten’in haklı olduğunu görmek isteyen gece Kordon’a gitsin; kafa çekiyorlar’ demiş. İzmir’i, İzmirli’yi, İzmir’in yaşam biçimini, İzmir’in duruşunu sen eğer bilmiyorsan, bilemiyorsan, idrak edemiyorsan o zaman niye birinci bölge 4. sıra adayı oldun? Hadi sen oldun; AKP getirdi seni oraya koydu. Bu İzmir Birinci Bölge ne yapacak? Bunların hakaretine maruz kalan İzmirliler birinci bölgeden ne bekliyor? Konaktan, Buca’dan, Karabağlar’dan, Balçova’dan, Narlıdere’den, Seferihisar’dan, Urla’dan, Çeşme’den, Karaburun’dan, Menderes’ten, Selçuk’tan, Menderes’ten ne bekliyoruz? Bu adamı meclise göndermemeyi bekliyoruz. İzmir’e yaptığı bu en hafif deyimiyle ‘nezaketsizliğin’ hesabını hep beraber İzmirliler olarak vermek istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here