CHP İzmir Milletvekili adayı Mustafa Balbay, “Seçimin kaybedeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatını yitirmiştir” dedi

CHP İzmir Milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Mustafa Balbay 7 Haziran seçimlerinin ilk kaybedeninin belli olduğunu belirterek, “ genel seçimlerin ilk kaybedeni Erdoğan’dır. Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı sıfatını yitirmiştir” dedi.
Balbay partisinin Bayraklı ilçe örgütünün düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimleriyle ilgili çok değişik öngörülerin yapıldığını belirtti. Seçimde kaybedenin kazananın 7 Haziran gecesi belli olacağını vurguladı. Balbay, “ ancak ilk kaybeden şimdiden bellidir” diyerek şöyle devam etti:
“7 Haziran seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan çok kötü bir sınav vermiştir. Anayasayı uygulamaktan ve herkesi anayasaya uymaya davet etmekten sorumlu, devlet kurumları arasındaki dengeyi gözetmekle görevli Erdoğan, bunun tam tersini yapmıştır. Seçim süreci boyunca zaten yitirdiği tarafsızlığını tamamen kaybetmiş ve bir siyasi parti liderinden öte muhalefet partilerine husumetle yaklaşmıştır.”
Balbay Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanının böylesine taraflı davrandığını ifade etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Medya olanaklarını olağanüstü dengesiz bir şekilde kullanan Erdoğan, her gün saatlerce süren canlı yayınlarla kamuoyunu kendi isteği doğrultusunda yönlendirmeye girişmiştir. Bu bir anlamda Kenan Evren’in 12 Eylül’ün hemen sonrasında, çok partili seçimlerin yapılması öncesinde televizyona çıkıp kendi istediği partiye oy verilmesi için dayatmada bulunmasını anımsatmıştır. Erdoğan’ın bu tutumu ters tepecektir. Medya gücünü kullanarak adeta beyinleri yıkayan Erdoğan, elbette bir grup yurttaşı etkilemiştir. Ancak bilinçli yurttaş Erdoğan’ın bu demokrasiye saygı göstermeyen, muhalefet partilerini adeta hukuk dışı ilan etmeye çalışan tutumunu dikkatle izlemiş ve değerlendirmesini yapmıştır. 7 Haziran akşamı ortaya çıkacak sonuçlarla ilgili elbette pek çok değerlendirme yapılacaktır. Yeni hükümet senaryoları konuşulacaktır. Bütün bunlardan öte bu seçimlerin ilk kaybedeni Erdoğan olmuştur. O artık 77 milyonun cumhurbaşkanı değil, sadece gönlünde yatan aslanın cumhurbaşkanıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here