AKP’nin tek parti hükümetinin sona ermesi ve siyasetin daha normalleşeceğinin işaretlerinin yanı sıra bu seçimin en güzel yüzü ayrımcılığa karşı kazanılan zaferdir.

Kadın milletvekillerinin sayısının artması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk kez bir Roman, üç Ermeni, bir Yezidi bir Süryani milletvekilinin girmesi önyargıların ve ayrımcılığın azalacağı yolunda ümit verdi.

Daha özgür ve eşit bir toplumun yolu açıldı.

Keşke LGBT aktivisti bir milletvekili de bu Meclis’te yer alabilseydi.

***

Geçtiğimiz hafta Siyah Pembe Üçgen’in bir toplantısındaydım. Burada ‘ayrımcılık’ konusunda yapılan bir çalışmanın içinde yer yeraldım.

Bir torba içinde küçük kağıtlara yazılmış rol kartları vardı.(Roman bir öğrenci, seks işçisi bir kadın, engelli bir birey gibi) Bu rol kartları toplumda ayrımcılığa uğrayan bireyleri temsil ediyordu.

Oyuna katılanlara kartları kimseye göstermemeleri ve kendilerini o kimlikte düşünmeleri istendi.

Hepimiz yan yana dizildik.

Çalışmayı yöneten kişi, ‘Şimdi size bir takım durumlar okuyacağım, ‘evet’ diyenler bir adım öne çıksın. Diğerleri yerinde kalsın’ dedi.

Soruların bir kısmı şöyledi:

Hiçbir zaman maddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmadın.

İnsanlar çeşitli konularda sana danışıyorlar.

Arkadaşların erkek veya kadın fark etmeden evine davet edebiliyorsun.

Aldığın kararlar üzerinde başkalarının veya dış etkenlerin daha baskın olduğunu düşünmüyorsun.

Eğitim hayatını kendi istediğin doğrultuda yaşadın ve yaşıyorsun.”

Sorular soruldukça adım atanların bir kısmı yerine çakılı kaldı. Daha doğrusu kaldık. Elimizdeki rol kağıdında yazan kişiydik. Dışlanmıştık. Ve bu dışlanmışlığı kendi içimizde hissettik.

***

CHP’den ilk Roman milletvekili olan Özcan Purçu şimdi Romanların yıllardır uğradığı ayrımcılığı kendi yaşadığı deneyimlerle birlikte Meclis’e taşıyor.

O Roman mahallelerinde dolaşırken, çocukların gözlerindeki pırıltıya şahit olmanın mutluluğunu yaşadım. Örnek alabilecekleri rol modellerini nasıl sevgiyle izlediklerini gördüm.

HDP’den Meclis’e giren Süryani Erol Dora ‘Sizi nasıl tarif edelim’ şeklindeki bir soruya, ‘Süryani asıllı ve benzeri ifadeler bir çeşit aşağılama gibi kullanılıyor bizde’ demişti.

Ermeni adaylar AKP’den gazeteci Markar Esayan, CHP’den Selina Özuzun Doğan ve HDP’den Garo Paylan hayatları boyunca yaşadıkları ve tanık oldukları ayrımcılık deneyimlerini bütün Türkiye ile konuşabilecekler.

HDP’den Meclis’e giren Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Ezidi Felenas Uca amacının barış sürecine katkı sağlamak olduğunu söylüyor.

Avrupa Ezidi Dernekleri Federasyonu Başkanı HDP’li Ali Atalan da diğer ezidi milletvekili olarak Meclis’te yerini aldı.

***

Bütün bu milletvekillerinin kimliklerini yazdıkları bir kağıdı elimize tutuşturup bu kimlik üzerinden sorular sormalarını hayal edelim.

Onların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olması çok büyük bir insanlık sorunu olan ‘ayrımcılık’ ve ‘ötekileştirme’nin getirdiği yaralara merhem olacak.

Bence Bu Meclis’in en güzel yüzleri onlar olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here