AKP’nin seçim kitapçığında ‘TOKİ İzmir’de destan yazdı’ diye sözünü ettiği konutların hali içler acısı. TMMOB, TOKİ’nin sattığı özürlü malın bedelini vatandaşa iade ederek özür dilemesini istedi

Umut KARAKOYUN / AKP’nin İzmir için hazırladığı seçim kitapçığında ilginç bilgiler yer aldı. ‘İzmir 501 proje ile dünyanın incisi olacak’ başlığıyla seçmene dağıtılan kitapçıkta, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İzmir’e yapılan çalışmalara da yer verildi. ‘TOKİ İzmir’de destan yazdı’ başlığıyla kitapçıkta yer alan ve seçim propagandasına dönüştürülen konutların hali içler acısı. Özellikle Çiğli Evka-5 konutlarında çatlaklar oluştu. TOKİ İlkokulu’nun bulunduğu bölgede ciddi toprak kayması yaşanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin heyelan nedeniyle istinad duvarı yaptığı bölgede yaşanan toprak kayması nedeniyle kaldırımların yapısı da bozuldu. 8809/11. Sokak’ta heyelan nedeniyle yolda çökme meydana gelen sokağa araç girişleri engellendi. İmar planlarının yapıldığı tarihte imar planlarına esas jeolojik-jeoteknik etüt çalışması bulunmayan bölgedeki evler, TOKİ tarafından düşük gelir grubu için üretilen konutlardan oluşuyor.

UCUZ DAİRELER KALİTESİZ
Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, TOKİ konutlarının sağlıksız olduğunu ve vatandaşın ilgi göstermemesini tavsiye etti. Yalçın; “TOKİ, Mavişehir bölgesinde devlet arazilerine el koyarak milyon dolarlık daireler üretti. Devletin arazilerini ranta çevirdiler. Devletin parasıyla denetimsiz, kalitesiz, insan sağlığına zararlı konutlar ürettiler. TOKİ, kaliteli binalar yaparak bunları yüksek fiyata satıyor. Ama dar gelirli vatandaşların alacağı binalar gerçekten kalitesiz. Biz, vatandaşın bu denetimsiz, denetim dışı bırakılmış, nasıl üretildiği belli olmayan binalara ilgi göstermemesini tavsiye ediyoruz” dedi.

TMMOB’DAN TOKİ RAPORU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, destan olan konutlar için kapsamlı bir rapor hazırlıyor. Rapor öncesi bölgede alınması gereken önlemlere dair yazılı bir açıklama yapan TMMOB, ; “Heyelan sebebiyle binalara ait temiz su ve atık su hatlarında deformasyon meydana gelmiştir. Su hattının kullanılıyor olması nedeniyle alt yapıdaki kaçaklar, zeminin gevşemesine ve zemin hareketinin artmasına neden olmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here