İzmirli sokak müzisyenleri, Alsancak’ta ‘gürültü’ yaptıkları gerekçesiyle kendilerine para cezası kesilmesinden hayli dertli. Müzisyenler dilenci ile bir tutulmanın onur kırıcı olduğunu söylüyor

İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) üyelerine geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde müzik yaptıkları için para cezası kesildi. Dernek Başkanı Oktay Çaparoğlu ve para cezası kesilen müzisyenler Metehan Orhon ve Mesut İyigün ile görüştük. İMD’nin üye sayısı 150 civarında ancak gönüllülerle birlikte bu sayı çok daha fazla. İçlerinde cerrahtan felsefeciye kadar her meslekten müzisyen var. Müzik yaptıkları için para cezası kesilen ve bu cezayı ödemedikleri takdirde hapis cezası ile karşı karşıya kalacak olan müzisyenler yaşananları 9 Eylül Gazetesi’ne anlattı.

BU CEZA ONUR KIRICI
Çaparoğlu, sokakta müzik yapanlara, dilencilere kesilen cezanın aynısı olan Kabahatlar Kanunu kapsamında ceza kesilmesinin onurlarını kırdığına dikkat çekti. İktisat mezunu müzisyen, “Kabahatlar Kanunu’na göre sokakta dilenen insanlara kesilen cezayı bize kesiyorlar. Yasal bir değişiklik olmalı. Beleldiye meclisi bu yönde bir değişiklik yapmalı. Çünkü mevcut anlayışa göre müzik gürültü olarak kabul edildip müdahale ediliyor. Müzisyenlik duygu, beceri gerektiren biz durum. Bu değerin farkında olunmaması, gürültü şekilinde algılanması onurumuzu kırıyor” dedi. Çapanoğlu şöyle devam etti: “Geçen yıl Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde iki müzisyen arkadaşımızı zabıtlar darp etmşti. Bunun üzerine Sokak Sanatlarına Özgürlük eylemi başlattık. Daha sonra Büyükşehir’le sorunları konuştuk. 2015 Ocak ayına kadar rahattık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü değişince müdahaleler başladı. Bazı zabıtalarla selamlaşıyoruz. İyi davranıyorlar. Bizimle uğraşan bir tek zabıta var. Sorun yaşadığımız zabıtanın uzman çavuşluktan bu kadroya geçtiğini öğrendik.”
İMD üyeleri, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde sokak müzisyenleri ile ilgili geniş bir anket çalışması başlatacak. İki kez 100’er TL para cezası alan arkadaşlarının ödemesi gereken paraları da yine kitlesel bir müzik eylemi yaparak ödemeyi düşünüyorlar.

İyigün: 2 lira kazandım 200 lira ceza yedim
Para cezası kesilen Mesut İyigün gece 11 sırlarında Büyükşehir zabıtlarının gelip “Çalmayacaksınız” dediğini kendilerinin ise “12’ye kadar çalalım gideceğiz” dediklerini anlatıyor. Zabıta polis çağırıp karakola gidiliyor ve her ikisine 100’er TL para cezası kesiliyor. Cezadan sonra Kıbrıs Şehitleri’nde yine çalınca her ikisine toplamda 400 TL para cezası kesiliyor. İyigün zabıtanın o akşam iki kişi getirdiğini ve kendilerini tehdit ettiklerini öne sürerek “Getirdikleri kişiler esnaf değildi. Bize ‘Kazandığınız paralarla alkol alıyorsunuz’ dedi. Ben o gece sadece annem, babam, günlük yaşamım için gereken parayı çıkarmaya çalışıyordum. O gece 200 TL para cezası yedim; kazandığım para 2 TL oldu” diyor.

Orhon: Zabıtalarla uğraşmaktan yoruldum
Metahan Orhon da tıpkı Mesut gibi aynı gece karakola beraber gidip ceza yiyen gitarcı. 21 yaşındaki Orhon sokakta zabıtlarla uğraşmaktan yorulduğunu söylüyor ve “Sokakta müzik yapmak iyi hisettiriyordu ancak bu olaydan sonra bireysel olarak yapmayacağım. Müziğin önünde bir engel olarak duruyor zabıtanın varlığı çok gereksiz. Müzisyenlere şikayet var gerekçesiyle geliyorlar. Bazıları çok iyi davranıyor. Konak Belediyesi’nden gelenler çok iyi insanlar ve diyaloğumuz da bir zabıta varki, çok ters bir adam.” Mehmet Emin AL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here