Eski Konak Belediye Başkanı A. Muzaffer Tunçağ, adına düzenlenen etkinlikte “Sanat dostu bir başkan” olarak adlandırıldı. Tunçağ, “Yaptığımız projelerin kökeninde devrimcilik var” “dedi

Neslihan PERŞEMBE / Edebiyatımızda Vefa İstasyonu, Sanat Dostu Bir Başkan başlığı altında Eski Konak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tunçağ ile ilgili bir etkinlik düzenledi. Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Recep Ayyıldız’ın sunduğu etkinliğe Halim Yazıcı, Hüseyin Yurttaş, Ümit Tunçağ, Bingül Başarır, Faden Suzan Kudsioğlu konuşmacı olarak katıldı. Konuşmalardan önce Eylül Çataltepe, Artun Akdora ve Eylül Yazıcı’nın müzik etkinliği gerçekleşti. Ferhat İşlek’in A. Muzaffer Tunçağ için hazırladığı belgesel çalışmasının ardından ilk olarak konuşan şair-yazar Halim Yazıcı, şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yapan Eski Konak Belediye Başkanı, İnşaat Mühendisi A. Muzaffer Tunçağ’ın Konak Belediye Başkanlığı’nda özellikle kültür-sanat alanında çok önemli projelerin hayata geçirildiğini ve Konak’taki çok sayıda eski, tarihi binanın da restorasyonunun yapıldığını belirterek bunlardan bazılarını şöyle sıraladı: “2004-2009 yılları arasında cenaze aracını sinema perdesine dönüştürerek gecekondu semtlerinde film gösterime yapıldı. Çocuklar kendi senaryolarını yazıp çekti. Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi Nazım Hikmet Sahnesi ve buradaki galeriler açıldı. Burada sinematek arşivi ve açılan sergilerden zengin bir koleksiyon oluşturuldu. Mehmet Ulusoy adına Sokak Tiyatro Festivali yapıldı. Dünya Şiir Günü, Öykü ve Türkçe Günleri etkinlikleri başlatıldı.”

KÜLTÜRLÜ VE HOŞGÖRÜLÜ
İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Faden Suzan Kudsioğlu, “Sanat dostu bir insan olarak Muzaffer Tunçağ, belediye başkanlığında yeniliklere imza attı. İzmir’de nitelikli heykellerin olması için Taş Heykeller Sempozyumu onun döneminde gerçekleştirildi ve yapıtlar Konak’ın parklarına yerleştirildi” dedi. Şair ve yazar Hüseyin Yurttaş, Muzaffer Tunçağ’ın kültürel açıdan son derece zengin bir siyaset insanı olduğunu belirterek şöyle dedi: “İnsan-ı kamil denilen örnek gösterilecek bir kişi. Kültürel açıdan son derece zengin, güleryüzlü, tatlı dilli, nezaketle hareket eden, görev ve sorumluluk almak için sadece ortaya çıkan farklı siyasi bir kimliği oldu. Muzaffer Tunçağ diğer ülkelere yansıması olan etkinlikler gerçekleştirdi. Ancak kendisinden sonra gelen yönetimler bu etkinliklerin bir bölümünü tahammülsüzlükle yok etti. Bu durumda olan İzmir’e ve Türkiye’ye oldu.” Seramik ve cam sanatçısı Bingül Başarır, İzmir’in kültürüne, sanatına, sanatçısına sahip çıkmadığını belirterek, “Muzaffer Tunçağ, Konak Belediye Başkanlığı döneminde kültür ve sanatla ilgili önemli projeleri gerçekleştirdi. Ancak porjeler kendisinden sonra sürdürülmediği için bu emeklere yazık oldu” dedi. Radyo ve televizyon programcısı, sunucu Ümit Tunçağ, abisi Muzaffer Tunçağ ile kültür ve sanatla iç içe bir ailede yetiştiklerini belirterek, “Ben hareketli bir çocukken, abim her zaman sakindi. 5 yaşında ilkokula başladı. Evimize çok kitap girerdi. 60 ve 70’li yıllarda Devlet Tiyatrosu’nun altın yıllarına tanık olduk. Konserleri kaçırmazdık. Babam bize radyo dinletir, yabancı radyoları da tercüme ederdi. Böyle bir ortamda büyüyünce abimin altyapısı sağlam oldu ve bu üstyapıya da yansıdı.” Son olarak söz alan Muzaffer Tunçağ, gerçekleştirdiği tüm projelerin kökeninde devrimciliğin, dünyayı değiştirme inancının olduğunu söyledi. Tunçağ, “Bizler Mustafa Kemal ruhu ile yetiştik. O kuşak bizden kat kat iyiydi. Şimdi bu kuşağa çok kötü iftiralar atılıyor. İnsanlarla rahat iletişime girmemin temelinde de Halkevleri vardır. Ancak yapabileceklerimizin çok azını yaptık” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here