Bir okurumuzdan Buca’da Şahin Tepesi olarak bilinen mevkide, köpeklerin yaşadığı dramla ilgili bir e-posta aldım. Hayvanları beslemek için düzenli aralıklarla Şahin Tepesi’ne gittiklerini anlatan Barış Akşam, bölgeye son gidişlerinde üzücü bir manzarayla karşılaştıklarını yazmış.

Akşam; “Geçen hafta Şahin Tepesi’ne gittiğimizde ilk gözümüze batan çevre kirliliği oldu. Yerlerde içki şişeleri, poşetler, ağaçlarda, tellerde bile çöp artıkları vardı. Yürürken ayağımıza kırık cam parçaları battı. Daha önce köpekler için yuva yaptığımız yerler yıkılmıştı” diye anlatıyor.

Akşam ve arkadaşları İzmir’in soğuklarla boğuştuğu Şubat ayında eski itfaiye binasındaki odalardan birini temizleyip, hayvanlar üşümesin diye battaniyeler yerleştirmiş.

Köpekleri tertemiz ve sağlıklı halde bırakan genç hayvanseverler, son gidişlerinde odadaki tüm battaniyeleri yırtılmış; etrafa alkol şişeleri saçılmış ve yakılan ateş yüzünden her yeri is içinde bulmuşlar. Köpeklerden de eser yokmuş.

Bir ümit piknik alanına gitmişler. Köpeklerin bir kısmını burada bulmuşlar ancak hayvanlar açlık ve hastalıktan perişan haldeymiş. İnsanlardan korkar olmuşlar. Üstelik yerlerdeki kırık cam şişeleri yüzünden köpeklerin ayaklarının yara bere içinde olduğunu görmüşler. Barış Akşam mesajında “Geceleri bu bölgeye madde bağımlıların geldiğine dair duyumlar aldık” diyor.

* * *

Şahin Tepesi konum olarak yerleşim bölgelerine biraz uzak kaldığı için gözden kaçan bir yer. Ancak bu durum, yetkililerin ilgisizliğine bir bahane olmamalı. Gerek çevre kirliliği, gerekse sokak hayvanlarının perişan durumu ile ilgili vatandaşların bireysel çabaları ancak bir yere kadar etkili olabilir. Yerel yönetimler devreye girmedikçe, bu ve benzeri dramlar tekrar eder.

Buradan okurumuzun yardım talebini yineleyelim: Onlarca can Şahin Tepesi’nde hastalık ve açlıkla boğuşuyor. Başta daha önce bu bölgeye mama yardımı yaptığını bildiğimiz Buca Belediyesi olmak üzere ilgili tüm yerel yönetimleri bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here