Dr. Furtun’un görev sırasında öldürülmesini İzmir’de de sağlıkçılar iş bırakarak protesto etti. Protestolarda Sağlık Bakanı istifaya çağrıldı

Geçtiğimiz günlerde Samsun’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Kamil Furtun için ülke genelinde sağlıkçılar acil servisler dışında iş bırakarak yaşanan cinayeti protesto etti. İzmir’de de başta İzmir Tabib Odası olmak üzere çok sayıda sendika katılırken CHP İzmir Milletvekili Alattin Yüksel, CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, protesto yürüyüşüne katıldı. Basmane Meydanı’nda biraraya gelen sağlıçılar buradan Sağlık İl Müdürlüğü önüne yürümek istedi. Emniyet yetkilleri Gazi Bulvarı yerine Hürriyet Bulvarı’nda yürümelerine izin vereceğini aksi taktirde yürütmeyeceklerini belirtti. Alattin Yüksel’in Vali Mustafa Toprak’ı arayarak yolun açılmasını talep ettiyse de izin çıkmadı. Basmane Meydanı’nda yaklaşık 2 saat bekletilen doktor, hemşire ve sağlık çalışanları daha sonra burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklmanın ardından Sağlık İl Müdürlüğü’ne emniyetin izin verdiği ara sokaktan yürüdür.

AKP’NİN DEVRİMİ BU KANLI GÖMLEKTİR
Sağlıkçılar adına ortak basın açıklması yapan İzmir Tabib Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırıya uğradığını simgeleyen bir hekim gömleği ile hükümetin sağlık politikasını eleştirdi. Dr. Kaptaner “AKP’nin sağlıkta yaptığı devrim hekim arakdaşımızın bu kanlı gömleğidir. Yılın doktoru seçilen meslektaşımız Dr. Kamil Furtun ve hastane çalışanları bu katil zanlısı tarafından yıllardır defalarca tehdit edilmesine rağmen başhekim değil başhekim koltuğunda oturan şahıs ‘Ben görmezden geliyorum siz de öyle yapın’ demiştir. Bu Sağlık Bakanı istifa etmeli, bu başhekim koltuğunda oturan derhal görevden alınmalıdır” dedi.
Dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın 2011 yılında ‘Doktor efendinin dönemi bitmiştir’ açıklamasını hatırlatarak “Şiddete maruz kalmanızın en büyük nedenlerinden biri Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoralara karşı kullandığı ifade ve tutunduğunu ifade etti.

Kaptaner konuşmasında yaklaşık 2 saat yürütülemelerine izin verilmemesini de eleştirerek “Öldürülen doktor arkadaşımız için basın açıklması yapmak üzere yürümümize izin vermeyen devlet katil zanlısını yakalam için ‘yetkimiz yok yasalar elvermiyor’ diyebiliyor. Bizim önümüzde bir set olarak durabiliyor. Buradan hükümeti, Sağlık Bakanlığı’nı bir kez daha uayrıyoruz. Bir sağlık çalışanı arakadaşımız daha katledilirse bir süresiz greve gideriz. Süresiz iş bırakırız” şeklinde konuştu.
Daha sonra SES, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlı İş, Aile Hekimleri Derneği birer kısa açıklama yaparak yaşanan cinayeti protesto etti. Basmane’de yapılan açıklamanın ardından Sağlık İl Müdürlüğü’ne yürüyen sağlıkçılar burada öldürülen Dr. Kamil Furtun’un simgesel kanlı gömleğini bırakarak dağıldı. Yürüyüş sırasında sık sık “Bakan istifa, sağlık düşmanı Sağlık Bakanı” şeklinde sloganları atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here