erkandgnklsHastanede çalışan hemşireler bir tanıdık (!) bulup, halk ve il sağlık müdürlüklerine, Genel Sekreterliklere geçiyor. Bu yüzden görevlendirmenin yapıldığı hastanelerin kadroları dolu gözükmesi nedeniyle buralara bakanlık tarafından yeni hemşire atanmıyor. Hastanelerde 20 yılını dolduran hemşireler nöbetten düşemiyor, bir çok hemşire yoğun iş yükü altında eziliyor. Sağlıkta kalite ve dengeyi korumakla görevli yöneticilerimiz ise, kurumlar arası haksız hemşire geçişi onay işlemlerinde sınır tanımıyor.
İzmir’de ve Türkiye’nin bir çok ilinde kurumlar arası torpille hemşire geçişlerine tanık olabilirsiniz.
Yeni mezun bir hemşire, “Ben yoğun bakımda çalışamam, nöbet tutamam” diyerek bir sendika, siyasetçi veya sağlık ve halk sağlığı müdürlüğü ya da genel sekreterliklerde bir torpil bulup, hastaneden kaçmanın yollarını arıyor.
Çoğu zaman bir tanıdık bulan hemşireye, ne hastane yöneticisi, ne il sağlık ne de halk sağlığı ne de genel sekreterliklerdeki yöneticiler, “Sen yeni hemşiresin önce mesleğini öğren. Sağlığa, hastalara en çok katkı sağlayacağın dönemdesin. Senin geçişini yapamayız” demiyor.
Bu arada gerçekten hastalık, çocuğunun engel durumu nedeniyle başka bir sağlık kurumuna geçmek isteyen sağlık çalışanlarına ise yoğun ve bitmek bilmeyen bir bürokrasi uygulanıyor.
Sevecen yüzüyle, ailesinden, çocuklarından çaldığı zamanı hastalarına ayırarak yıllarca hizmet eden Ayşe Hemşire ise, ömrünü hastanede geçiriyor. 45 yaşına gelmesine rağmen nöbetini tutuyor, hasta bakımlarını yapıyor. Gururundan, meslek aşkından, “Ben bu serviste çalışmam” demiyor.

Grafiker hemşire

Ama tanıdığını bulan hemşire, saydığım yerlerde sekreterlik, depoculuk, uzmanlık, grafikerlik yapıyor. Yani mesleğini en iyi şekilde icra ediyor…
Şimdi sağlık yöneticileri ve sendika temsilcilerine ne Birkaç lafım var…
Torpil yaptığınız her haksız hemşire geçişi, hastanelerde kalan hemşirelerin iş yükünü artırmaktadır. Motivasyonunu düşürmektedir. Dolayısıyla hasta bakım kalitesini, yaşam sürelerini düşürmektedir.
Hatalı tıbbi girişim ve enfeksiyon oranlarını artırmaktadır. O hastanelerde sizlerin de yakınlarınız tedavi görüyor, hatırlatmak isterim.
Tüm bunlara rağmen torpilleri onaylayan yöneticilerimizi kamuoyunun vicdanına bırakıyorum…
Not: “İlimiz için torpil yok diyen sendika veya sağlık yöneticimiz çıkarsa, örnekleriyle siteden yazmaya hazırım…”

1 Yorum

  1. eline kalemine ağzına sağlık birebir anlatmışsın resmen cidden bu durumdayız şu anda ben böyle bu kadar ileri derecede torpil işleyen bir bakanlık ne gördüm ne duydum. Yazıklar olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here