Oy verdik gittiler.

Bitti mi? Hayır.

Ünlü siyaset bilimci Yalçın Küçük ;

“AKP’nin bu ülkeye verdiği zarar, 30 yılda giderilemez” diyor.

Eksik veya fazla bir yerden başlanması gerekiyor.

Ortalık senaryolardan geçilmiyor .Özellikle AKP’nin içinde bulunduğu bir koalisyon için algı operasyonları düzenleniyor. Böyle bir koalisyonun ağır seçim yenilgisi alan AKP’nin, bu yenilgiyi zafere çevireceği gerçeğini gizlemeye çalışıyorlar. Böyle bir formüle içeriden ya da dışarıdan destek veren parti ya da partilerin seçmenleri önünde büyük bir vebal altına gireceğini unutmamak gerekiyor. Seçim öncesi üç parti de AKP ile bir koalisyona girmeyeceklerini açıkça belirtmişler, hesap soracaklarını açıklamışlardı.

Üç olasılıktan söz ediliyor; koalisyon, azınlık hükümeti ve erken seçim. Ancak gözlerden kaçırılmaması gereken bir olasılık da, bu üç formülün bir arada uygulanabilmesi. CHP’nin MHP ile kuracağı bir azınlık koalisyonunun dışarıdan HDP tarafından desteklenmesi ve bu hükümetin gerekli restorasyonları yaptıktan sonra (koşullar zorunlu kılarsa) erken seçime gitmesi.

AKP ‘nin 13 yıllık tahribatının giderilmesi için girişilecek restorasyonda üç muhalefet partisinin temelde anlaşacağı konular açık seçik ortada. Öncelikle 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının süratle Meclis gündemine gelmesi gerekiyor. Soruşturma komisyonlarının konuyu görüşmesinin ardından Yüce Divan’a sevk, halkın en büyük beklentisi. Daha sonra sıranın AKP’nin tahrip ettiği kurumlara gelmesi, bu çerçevede özellikle mollalaştırılan Milli Eğitim’in yeniden ele alınması 4 artı 4 artı 4 ucubesinden vazgeçilmesi büyük gerekilik. Ayrıca YÖK, MİT, TOKİ, RTÜK ve HSYK masaya yatırılması gereken kurumlar arasında. Çözüm sürecinde hem MHP’nin hem de HDP nin kırmızı çizgilerinin göz önüne alınması, bu çerçevede İmralı ve Kandil’in devre dışı bırakılarak, çözümün mutlaka Meclis içinde aranması vazgeçilmez bir gereklilik.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Kaçak Saray’dan Çankaya’ya gönderilmesi, görevinin Anayasal sınırlara çekilmesi zaten üç muhalefet partisinin ortak görüşü olduğundan, bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Aslında Yalçın Küçük’ün söylediği gibi tahribat çok büyük. Muhalefet partilerinin bu tahribatı onarmak için mutlaka ortak bir akıl sergilemeleri gerekiyor. AKP’nin ortak olacağı bir koalisyonla erken seçime gidilmesi, bu partiye devlet olanaklarının yeniden altın bir tepsiyle sunulması demektir ki, bu yüzde 60’lık seçmen kitlesine büyük bir ihanet olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here